Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Video svjedočanstvo koje je dio “Života iza polja smrti”, zajedničkog projekta Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine i Memorijalnog centra Srebrenica, našlo je svoje mjesto među 25 drugih umjetničkih djela koja su izabrana kao najbolja u ovogodišnjem izboru projekta “NO-OBLIVION” (Nema zaborava).

Priča Emine Hajdarević izabrana je kao jedini video koji je ove godine najviše dojmio članove žirija i nagradili su ga prvom nagradom.

Dobitnica priznanja Lamija Grebo je tokom predstavljanja videa pred gotovo stotinu učesnika poručila da su “Životi iza polja smrti” jedan od najposebnijih projekata koje je radila tokom svoje desetogodišnje karijere ispunjene pričama preživjelih.

“Posebno sam ponosna na ovu nagradu – regionalno priznanje, iz razloga što je mnogo truda uloženo u ovaj projekt, a preživjeli su nam ukazali takvo povjerenje na kojem ću im uvijek biti zahvalna”, dodala je Grebo.

Lične priče su, prema njenom pojašnjenju, tačka u kojoj se ljudi mogu povezati kroz ličnu tragediju i bol nanesenu ratom, zato je važno da projekti poput “Života iza polja smrti” žive trajno svoj život, kao svjedočanstvo zločinima.

“Ovo priznanje je važno i zato što svjedočimo svakodnevno negiranju genocida i drugih zločina, kao i veličanju ratnih zločinaca, a umjetnost je jedan od načina kako da se borimo protiv toga”, poručila je Grebo.

Prezentacija videa koji je osvojio prvu nagradu. Foto: Screenshot

Njen rad će nakon ove nagrade biti predstavljen i na festivalu Reviving Balkan Arts, koji će biti održan početkom aprila u Hrvatskoj.

Osim ovog videa, koji je danas dio stalne postavke Memorijalnog centra u Potočarima, u ovogodišnjoj online izložbi “Sjećanje kroz umjetnost” našli su se posteri, fotografije i slike 24 autora iz BiH, Rumunije, Hrvatske, Srbije, Grčke, Portugala i Poljske. Sva djela posvećena su očuvanju lekcija iz historije i promicanju pravde i pomirenja.

Druga nagrada pripala je Vasiliki Siatara iz Grčke za sliku “Znakovi i sjećanja”, koja je imala isti broj bodova kao prvoplasirana, ali će njena nagrada biti novčane prirode, treća je dodijeljena  bosanskohercegovačkom fotografu Dženatu Drekoviću za fotoesej “Buka tišine” koji donosi priču o zloglasnom logoru “Omarska”, dok je četvrta uručena za Ioani-Cristini Bobe za djelo “Pogaženi ponos” koje je inspirisano svjedočenjem Grozdane Ćećez, žrtve seksualnog nasilja tokom rata u BiH.

Izložba i nagradni konkurs dio su projekta “NO-OBLIVION”, koji finansira Evropska unija, a čiji je fokus sjećanje na sukobe u bivšoj Jugoslaviji, kao i na osiguranju da glasovi žrtava i svjedoka ne budu zaboravljeni. Inicijativu podržava osam evropskih organizacija koje na ovaj način pokušavaju otvoriti i dodatne veze među onima čiji je cilj da umjetnost pretvore u posebne alate za suočavanje s prošlošću.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve