Subota, 29 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Suđenje Naniću i Kudeliću obnovljeno je nakon što je Apelaciono vijeće ukinulo prvostepenu presudu kojom su bili proglašeni krivima i osuđeni na po pet godina zatvora za zločine nad licima zatvorenim u improvizovanom zatvoru 505. bužimske brigade u hotelu “Radoč“, a izricanje presude im je zakazano za četvrtak, 13. marta.

U ponedjeljak, 10. marta, planirana je statusna konferencija i početak suđenja Jovi Kevcu, bivšem komandantu Drugog bataljona Vojske Republike Srpske u Ključu, optuženom za napad na mjesta Gornji i Donji Biljani, kada je zarobljeno i ubijeno oko 250 civila bošnjačke nacionalnosti čiji su posmrtni ostaci ekshumirani i identifikovani iz više masovnih grobnica.

Na teret mu je stavljen progon civilnog bošnjačkog stanovništva zatvaranjem, kao i da je propustio preduzeti mjere da spriječi ubistva zatočenih civila od strane njemu podređenih pripadnika.

Naredne sedmice u Sudu BiH nastavit će se suđenja i za zločine počinjene u drugim gradovima.

Najčitanije
Saznajte više
Sve manje potencijalnih svjedoka i informacija bitnih za pronalazak nestalih
Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH) uputio je apel svima koji posjeduju bilo kakve informacije o nestalim osobama i lokacijama na kojima bi se mogli nalaziti posmrtni ostaci, da ih dostave nadležnim institucijama.
Sjećanje na masakr na Markalama: Dio sistemske i isplanirane kampanje terora
Minutom šutnje, čitanjem imena ubijenih i polaganjem cvijeća obilježena je 31. godišnjica zločina na Markalama kada su u eksploziji granate ispaljene s položaja Vojske Republike Srpske poginula 43 građanina Sarajeva, a više od 80 ih je teže ili lakše ranjeno.