Iz Memorijalnog centra su naveli da sigurnost svih uključenih mora biti na prvom mjestu, te da će Centar ostati zatvoren dok se situacija ne stabilizuje i ne osiguraju odgovarajuće garancije. Do tada će svi zaposleni obavljati svoje dužnosti radeći od kuće, ukoliko je to moguće, kako bi se održao kontinuitet administrativnih i drugih operacija, navode u saopštenju, kao i da su ovu odluku donijeli “zbog državnog udara koji je u toku”.
“U trenutku kada se državne institucije povlače pred pobunjeničkim elementima u Banjoj Luci, ne želim nikoga u Memorijalnom centru, niti instituciju izložiti riziku. Ne želim unuke i djecu onih koji su preživjeli ili nisu preživjeli juli 1995. godine izložiti mogućnosti da im naudi neko inspirisan povlačenjem države pred pobunjenicima“, saopštio je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra putem mreže X.
U saopštenju Memorijalnog centra, koje je objavljeno na mreži X, navodi se da će ovakva organizacija rada biti privremena, dok se ne steknu uslovi za ponovni povratak na redovne aktivnosti, kao i da će aktivnosti koje budu mogli realizovati na drugim lokacijama biti nastavljene, uključujući planiranu konferenciju za 11. mart u Sarajevu.
Odluka o ponovnom otvaranju Memorijalnog centra bit će donesena zavisno od razvoja sigurnosne situacije i nakon što nadležni organi pruže potrebne garancije za sigurnost svih uključenih.
“Za nju ćemo tražiti sigurnosne garancije SIPA-e, OHR-a i EUFOR-a. Ali, mi ni sada ni bilo kad nećemo pristati na to da se za našu sigurnost brine institucija koja je počinila genocid i koja i danas brižljivo njeguje tradiciju genocida – i u nazivu i u organizaciji. Pozivamo državno rukovodstvo da čim prije poduzmu sve što mogu i osiguraju bazičnu bezbjednost svih građana na svakom koraku ove zemlje, počevši od Srebrenice“, navodi se.
“Naša misija ostaje nepromijenjena – čuvanje sjećanja na žrtve genocida i edukacija o važnosti mira, tolerancije i ljudskih prava”, poručili su iz Memorijalnog centra Srebrenica.