Nakon odluka Ustavnog suda kojima se privremeno stavljaju van snage zakoni usvojeni u Narodnoj skupštini Republike Srpske prošle sedmice koji, između ostalog, zabranjuju rad državnih pravosudnih i istražnih institucija u RS-u, predviđaju uspostavljanje entitetskog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, te takozvani zakon o stranim agentima koji predviđa veću kontrolu nad nevladinim organizacijama i medijima, oglasile su se i međunarodne organzacije, kao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Iz Ureda visokog predstavnika su saopštili da odluka Ustavnog suda BiH osigurava poštivanje ustavnog okvira zemlje i potvrđuje autoritet državnih institucija, te da brza akcija koju je poduzeo Sud naglašava sposobnost pravnog sistema u zaštiti suvereniteta, ustavnog poretka i stabilnosti države, kao i očuvanja vladavine prava.
“Odluke Ustavnog suda su jasne: sve državne institucije, uključujući Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), moraju nastaviti djelovati u zakonskom okviru BiH u okviru svojih mandata i nadležnosti. Integritet i funkcionalnost ovih institucija su od fundamentalnog značaja za održavanje stabilnosti i sigurnosti BiH“, saopštili su iz Ureda, te dodali da svi organi vlasti i politički akteri u BiH moraju poštivati obavezujuće odluke Ustavnog suda.
Delegacija Evropske unije u BiH je navela da je RS dužan postupati u skladu sa Ustavom BiH i domaćim propisima, te poštivati nadležnosti i odluke domaćih institucija, uključujući Ustavni sud, Visoko sudsko i tužilačko vijeće, Državni ud, Tužilaštvo te SIPA-u.
“Pozivamo sve javne dužnosnike da svoje dužnosti obavljaju na profesionalan i nepristrasan način, u skladu sa zakonom. Mora se prestati s političkim pritiscima na državne službenike da napuste institucije na državnom nivou“, navodi se u saopštenju.
Detektor je ranije danas pisao da se nekoliko radnika vratilo na posao nakon što im je rečeno da napuste prostorije Regionalnog ureda SIPA-e u Banjoj Luci, zbog stupanja na snagu zakona koji zabranjuje rad ove agencije u Republici Srpskoj.
Delegacija EU je pozvala sve političke aktere da se uključe u dijalog s ciljem deeskalacije trenutne situacije, te da usmjere napore na ostvarivanju napretka u korist građana, uključujući i na evropskom putu.
I iz ambasade Velike Britanije u BiH su pozdravili odluke Ustavnog suda te pozvali na poštivanje odluka državnih institucija, ali i donesene privremene mjere.
“Ohrabrujemo sve javne zvaničnike da vrše svoje dužnosti profesionalno i nepristrasno, u skladu sa zakonom. Politički pritisak na državne službenike da napuste institucije na nivou države mora stati”, naveo je ambasador Julian Reilly.
U svojoj izjavi predsjedavajuća OSCE-a i ministrica vanjskih poslova Finske Elina Valtonen i generalni sekretar OSCE-a Feridun H. Sinirlioglu su kazali da zakoni usvojeni u NSRS-u predstavljaju prijetnju stabilnosti i jedinstvu države.
“OSCE još jednom potvrđuje svoju punu podršku Ustavu Bosne i Hercegovine. Puno poštivanje vladavine prava i odgovorno rukovodstvo su ključni za kreiranje mirne i prosperitetne budućnosti za sve u BiH”, izjavili su.
Dodik se na engleskom jeziku obratio na društvenoj mreži X gdje je, između ostalog, napisao da nije kršio nijedan zakon u skladu sa Ustavom i da nije dostupan Tužilaštvu BiH, koje je nazvao nelegitimnim. U izjavi za medije je kazao da će RS primjenjivati svoje zakone, bez obzira na odluku Ustavnog suda BiH.
“Najvažnije pitanje je da je stranac nametnuo odluku po kojoj djeluje Sud Bosne i Hercegovine, a Republika Srpska kontinuirano naglašava ovu činjenicu. Sljedeća stvar koju pokušavaju učiniti je zaboraviti priču o Schmidtu i usredotočiti se na ideju da netko potkopava ustavni poredak”, napisao je Dodik na X-u.
Također je naveo da niko u RS-u neće vršiti nikakve mobilizacije, praviti nikakve probleme i pokrete, niti na dnevnom redu postoji plan za destabilizaciju.
“Ostao sam na straži i braniku ideje da srpski narod mora da ima svoju državu na ovom prostoru i Srpsku ne zanima BiH u kojoj je Sarajevo centar odlučivanja”, dodao je.
Povodom odluka Ustavnog suda, na mreži X se oglasio i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara, Staša Košarac.
“Umjesto ustavnosti i zaštite ustavno-pravnog poretka, ‘krnji Ustavni sud BiH’ je izabrao da bude političko oruđe stranaca i bošnjačke strukture protiv Republike Srpske“, napisao je Košarac.