Utorak, 25 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Suđenje Hodžiću i “Srebrenoj malini” obnovljeno je nakon odluke Ustavnog suda BiH, kojom je ukinut dio presude. Tužilaštvo je ostalo pri tvrdnji da je Hodžić znao da je optužen za zloupotrebu položaja za koju je bio osuđen ukinutim dijelom presude

“Nema sumnje da je Fikret Hodžić od prvog momenta bio upoznat sa djelima koja mu se stavljaju na teret”, rekao je tužilac Džermin Pašić nakon osvrta na tačke prvobitne optužnice.

Rekao je da je Odbrana od prvog momenta bila usmjerena na to da optuženi nije preduzeo nijednu nezakonitu radnju u svojstvu vlasnika i jedinog člana uprave svoje firme.

Tužilac je naveo da je Hodžić iskoristio pravno lice kao sredstvo za izvršenje krivičnog djela, da je dao ponudu za respiratore iako je znao da “Srebrena malina” ne ispunjava potrebne uslove, da je ishodio upis firme u registar veleprometnika te preduzeo druge radnje.

“Dakle, njegove radnje su nesumnjivo radnje odgovornog lica… kako bi sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist”, rekao je Pašić.

Kazao je da sud nije vezan za pravnu kvalifikaciju i da je u konkretnom slučaju bilo elemenata na osnovu kojih je prekvalifikacija bila predvidljiva.

Podsjetio je da je Tužilaštvo izmijenilo optužnicu stavljajući na teret optuženima krivična djela “zloupotreba položaja” i “pranje novca”.

Pašić smatra da Odbrana pogrešno tumači odluku Ustavnog suda, koji traži otklanjanje svake sumnje u pogledu toga da li su optuženi znali šta im je stavljeno na teret.

“Vijeće Apelacionog odjeljenja može dati valjane razloge kako bi se moglo zaključiti da su apelanti bili svjesni djela za koja su optuženi”, rekao je tužilac.

Suprotno smatra Hodžićeva Odbrana, navodeći da je Ustavni sud utvrdio da se ne može zaključiti da su apelanti bili obaviješteni za šta se terete, te da je stoga povrijeđeno pravo na odbranu, a ne pravo na obrazloženu odluku.

“Jedini zaključak je da mu od početka nije bilo jasno da mu nikad nije bilo stavljeno djelo ‘zloupotreba položaja’. Nikakvim kasnijim izmjenama ili prilagodbama optužnice to se ne može promijeniti, jer ne možemo vratiti vrijeme unazad”, kazala je braniteljica Mirna Avdibegović.

Dodala je da Ustavni sud ne poziva Sud BiH da se stvaraju nove situacije u kojima bi se optuženi upoznao sa djelima i stvorena još gora situacija.

“Povrede u prvostepenoj presudi, koje su nastavljene u drugostepenoj, ne mogu se otkloniti po optužnici izmijenjenoj u februaru 2025”, kazala je braniteljica.

Prema njenim riječima, u obnovljenom postupku na snazi treba da bude potvrđena optužnica iz 2020. godine. Napomenula je da Hodžić nije bio optužen za zloupotrebu položaja, a da je za pranje novca pravosnažno oslobođen.

Navela je da Odbrana nije mogla ni pretpostaviti da bi Hodžić mogao biti osuđen za zloupotrebu položaja, jer krucijalni elementi nisu bili opisani.

Avdibegović je istakla da su jedine mogućnosti da Apelaciono vijeće odbije optužbu ili da izreke oslobađajuću presudu. Isti prijedlog iznijela je i Odbrana “Srebrene maline”.

Suđenje Hodžiću obnovljeno je pred Apelacionim vijećem nakon što je Ustavni sud ukinuo presudu Suda BiH kojom je osuđen na pet godina zatvora za zloupotrebu položaja. Istom presudom osuđeni su i bivši federalni premijer Fadil Novalić, te suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite, dok je bivša ministrica finansija Jelka Miličević oslobođena.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Sudija iz Banje Luke tvrdi da nije znao da će biti objavljena fotografija sa članom Predsjedništva SNSD-a
Sudija Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasen Keleman, protiv kojeg se vodi disciplinski postupak zbog fotografisanja na skupu Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) sa članom Predsjedništva te stranke Vladom Đajićem, svjedočeći u svoju korist je rekao da nije znao da će fotografija biti objavljena.
Promocija knjige. Enisa Grabus, Muamer Džnanović i Zehra Murguz. Foto: Detektor
Svjedočanstva žrtve seksualnog nasilja pretočena u knjigu
Održana je promocija knjige “Život u pramenu kose”, prvo izdanje edicije “Istine u sjeni”, autorice Enise Grabus, čiji je cilj svjedočanstava žrtava seksualnog nasilja tokom rata zabilježiti kroz pisani trag, a koja priča o Zehri Murguz čija je trudnoća prekinuta nakon silovanja.
Lučić i ostali: Članica Vijeća nije mogla pristupiti suđenju
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću