Na svečanoj akademiji povodom zajedničkog obilježavanja praznika Sretenje, ustanovljenog na osnovu Deklaracije koju je usvojio Svesrpski sabor u junu 2024. godine u Beogradu, a kasnije ga potvrdile i Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) i Skupština Srbije, Dodik je poželio dobrodošlicu Aleksandru Vučiću “u državu srpskog naroda Republiku Srpsku”.
“Ovo je prvi put da Republika Srpska slavi svoj dan državnosti, a to je Sretenje. Dugo su nam to zabranjivali, kao i Srbiji”, rekao je Dodik, dodajući da je ponosan što je s Vučićem radio na pripremama Svesrpskog sabora.
Deklaracija Svesrpskog sabora je, prema mišljenju bh. političke javnosti, zadiranje u državni suverenitet i mir u zemlji, a Vučić je kazao da on nikad nije sporio teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine za razliku “od predstavnika vlasti BiH koji spore teritorijalni integritet Srbije“.
“Kad smo se mi to miješali u političke odnose u Sarajevu? A vi se svaki dan miješate u unutrašnje odnose u Srbiji”, rekao je Vučić, zabrinut zbog političke situacije u BiH, gdje je, prema njegovim riječima, Milorad Dodik izložen “sudskom progonu”.
Dodiku se u Sudu BiH sudi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, koga je večeras spominjao u Banjoj Luci.
Govoreći o aktuelnoj situaciji u njegovoj zemlji gdje više mjeseci studenti i građani protestuju da bi se utvrdila odgovornost za nesreću u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 osoba, Vučić je kazao da je “spolja mnogo novca dato da bi se rušila vlast“.
U Banjoj Luci su se danas, uprkos odluci Ustavnog suda BiH da privremeno zabrani isticanje zastava stranih zemalja, mogle vidjeti zastave Srbije.
Ispred Palate Republike podignuta su dva jarbola na koji su okačene zastave Republike Srpske i Srbije i postavljena ploča na kojoj piše da ih svečano podižu predsjednici u znak srpskog jedinstva.
Ustavni sud BiH je 12. februara donio odluku kojom se zabranjuje isticanje zastava, grba i himne Srbije u institucijama Republike Srpske, kako je to predviđao izmijenjeni Zakon o upotrebi zastave, grba i himne u ovom entitetu, usvojen na skupštini u novembru.
Odredbe Zakona omogućavaju isticanje simbola stranih država s kojima Republika Srpska ima potpisane posebne i paralelne odnose.
Prema ocjeni Ustavnog suda, primjena takvog zakona potencijalno bi mogla izazvati političke napetosti unutar BiH i dodatno pogoršati odnose između entiteta i državnih institucija.
“Postoje valjane sumnje da bi osporeni zakon mogao narušiti ustavni poredak i političku stabilnost Bosne i Hercegovine”, navodi se u odluci Ustavnog suda BiH.