Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U odnosu na 2012., kada je izvršeno prvo istraživanje percepcije korupcije, prošle godine BiH je ostvarila najgore rezultate i nazadovanje za devet poena, rečeno je na prezentaciji istraživanja Transparency Internationala. Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala BiH, kazala je da uzroke, između ostalog, vide u tome što su, bez obzira na izmjene Izbornog zakona, nastavljene pljačke javnih resursa u svrhu predizborne promocije, pritisci na birače, kupovina glasova javnim sredstvima i radnim mjestima, te neadekvatan odgovor nadležnih institucija na sve prijave koje je ova organizacija podnosila u izbornom periodu.

“Od naših 147 koje smo podnijeli u predizbornom periodu, imali smo izrečene samo 42 sankcije do sada”, rekla je Korajlić.

Od zemalja regiona, u posljednjih deset godina Kosovo je najviše napredovalo, a najbolje uspjehe pokazuju zemlje Zapadne Evrope, što, prema riječima Srđana Traljića, menadžera za odnose s javnošću ove organizacije, ukazuje na to da sistemi jake demokratije bilježe manju korupciju. Rješenje vidi u podizanju broja optužnica i presuda za koruptivna djela, kao i prestanku blokade zakona koji su neophodni za uspostavljanje odgovornosti nosilaca javnih funkcija.

“Osim toga što smo prošle godine imali nekoliko presuda visokim zvaničnicima, prvenstveno u Federaciji BiH, nemamo sistemski pristup borbi protiv korupcije, i dalje najveće afere ostaju neistražene”, kazao je Traljić.

Bosna i Hercegovina nema funkcionalan sistem sprečavanja sukoba interesa i, bez obzira na državni Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti, nema rezultata rada nove komisije, rečeno je.

“Izbor nove komisije je bio kompromitovan, jer su pojedini članovi bili izabrani iz same pozicije sukoba interesa”, kazala je Korajlić.

Ukazala je i da se reforme Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) kojim bi se utvrdila odgovornost sudija, tužilaca i članova Vijeća ne primjenjuju, te da su kroz zakonske inicijative, između ostalog takozvanim zakonom o stranim agentima, prisutni napadi na rad medija koji istražuju korupciju.

Fokus ovogodišnjeg istraživanja, rekli su, bio je na utjecaju korupcije na zaštitu životne sredine, te su naveli da je cijeli niz katastrofalnih slučajeva koji su se dogodili u prethodnom periodu u BiH pokazao da je profit pojedinaca vlastima daleko važniji od života, sigurnosti i zdravlja ljudi koji tu žive. Podaci Transparency Internationala u oblasti koncesija pokazuju da država ostvaruje skromne prihode u odnosu na značajne resurse.

 

Najčitanije
Saznajte više
Sud u Podgorici osudio Slobodana Pekovića na 20 godina zbog zločina u Foči
Viši sud u Podgorici osudio je danas Slobodana Pekovića na 20 godina zatvora zbog zločina počinjenih 1992. na području Foče, potvrđeno je za Detektor iz ovog suda.
Javnosti onemogućeno praćenje disciplinskog postupka protiv inspektora za strance
Agencija za državnu službu Bosne i Hercegovine tvrdi kako ne posjeduje mandat za objavu termina održavanja javnih rasprava u disciplinskim postupcima, zbog čega je novinarima Detektora onemogućeno praćenje dugotrajnog postupka inspektoru Službe za poslove sa strancima, protiv kojeg je prijava podnesena prije osam mjeseci.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve