Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Veselin Medojević je ispričao kako ga je rat zatekao na dužnosti komandanta Prvog bataljona u 19. brigadi 21. divizije Jugoslovenske narodne armije (JNA) koja je bila smještena u Tesliću. Pojasnio je da je obavljao tu dužnost kada je napravljeno povlačenje JNA, te da je sa nekoliko oficira čekao da se stvore uslovi kako bi napustio Bosnu i Hercegovinu.

Na upite Tužilaštva objasnio je, kada se formirala Vojska Republike Srpske (VRS), da je on i dalje bio tu, ali da nije obavljao nikakvu dužnost, već je čekao da ode iz zemlje.

Medojević je ispričao kako se početkom juna 1992. pojavila grupa između 20 i 30 osoba, od kojih je poznavao samo Ljubišu Petričevića, i da je ta grupa nasilno preuzela ne samo brigadu nego i policiju, te ušla u zgradu Opštine. Pojasnio je da se grupa zvala “Miće”.

“Oni su koristili silu. Tukli su i maltretirali na koga su naišli”, rekao je svjedok i dodao da su u jednom trenutku formirali i zatvore na prostoru Teslića.

Medojević je naveo da je zajedno s jednom grupom iz Teslića otišao u Banju Luku kako bi tražili pomoć. U unakrsnom ispitivanju je kazao da “grupa oficira koja se pobunila protiv svega toga” nije znala za zatvor u Pribiniću, dok za neke druge jeste.

Nakon toga, prema njegovim riječima, organizovana je akcija u kojoj su “Miće” pohapšene, a da su već drugi-treći dan svi pušteni iz objekata gdje su bili zatvoreni.

Pojasnio je da je nakon nekoliko dana otišao u Pribinić i da nije ulazio u objekat, ali da je od drugih koji jesu čuo da unutra više nije bilo nikoga. U unakrsnom ispitivanju naveo je da mu nije poznato da je logor u Pribiniću formiran prije dolaska “Mića”, niti da je postojao do oktobra 1992. godine.

Babić i Milivoje Maletić su optuženi za ubistva i nečovječna postupanja nad civilima i ratnim zarobljenicima bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u zatočeničkom objektu u Pribiniću u Tesliću. Babić je optužen u svojstvu upravnika objekta u Društvenom domu u Pribiniću od juna do augusta 1992. godine, kao i vojnog policajca tokom septembra i oktobra, a Maletić kao nekadašnji stražar.

Za optuženog Babića svjedok je rekao da ga poznaje jer je komanda brigade imala “prištapsku” jedinicu Vojne policije. Babić je, prema njegovim riječima, bio pripadnik rezervnog sastava te Vojne policije. Dodao je da ga je viđao na obezbjeđenju kod štaba.

Tužiocu Ivanu Matešiću je kazao da ne zna da je Babić formalno bio upravnik logora.

Medojević je rekao i da mu se niko nije predstavio kao upravnik u onim zatvorima gdje je on prisustvovao raspuštanju.

Suđenje će se nastaviti 13. februara.

 

Najčitanije
Saznajte više
Nešković Zoran i ostali: Dokazi na kojima se ne može zasnivati presuda
Odbrana Nenada Ujića, optuženog za zločine na području Rogatice, ukazala je u završnoj riječi na iskaze svjedoka na kojima se, kako smatra, ne može zasnivati osuđujuća presuda.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama