Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Ćamil Ramić. Foto: BIRN BiH

Jusuf Kešmer kazao je da je bio pripadnik jedinice “Čole” i da su u avgustu 1992. donijeli jednog ranjenika u Međeđu. Prema njegovim riječima, imali su 48 sati da se vrate na liniju, ali je došla Vojna policija i njega te još dvojicu odvela zbog, kako će se kasnije ispostaviti, dezerterstva.

Kešmer, koga je Tužilaštvo pozvalo u okviru dokaza replike, naveo je da su ih Ćamil Ramić i još dvojica vojnih policajaca odveli u pritvor u Hureme.

“Tada ću saznati da je on Ćamil Ramić”, rekao je svjedok, dodavši da su vojni policajci slušali Ramića i da je kazao da dovedu još dezertera.

Kako je rekao, njega je Ramić udario kada su se sporječkali u vezi s dezerterstvom.

“Ustao je i udario me je ‘heklerom’”, prisjetio se Kešmer i dodao da mu je on potom uzeo “hekler”, ali da se u nastavku sukoba čuo pucanj i da je Ramić ranjen.

Ispričao je da je Ramić ležao, da nije bio svjestan, ali da je bio živ. Naveo je da su ga odnijeli u stacionar i da se poslije pričalo da je ranjen metkom od pištolja “TT”, te da je rana bila površinska kod sljepočnice i da je metak izvađen.

Kešmer je kazao da je u pritvoru u Huremima bio 36 dana i da je kroz prozor viđao Ramića, kojem je bila povezana ruka. Dodao je da je poslije prebačen u Goražde, gdje je takođe bio 36 dana u zatvoru, a poslije puštanja je angažovan u 31. brigadu.

“Čini mi se da mi nisu dali da se vratim, jer je Ćamil još bio u Međeđi”, rekao je svjedok, dodavši da se vratio u proljeće 1993. godine, kada optuženi više nije bio tamo.

Na pitanja Ramićeve Odbrane, Kešmer je kazao da nije doveden u Međeđu zbog dezerterstva, nego da je, kad su doveli ranjenika, odveden u pritvor. Braniteljica Nina Karačić Brković sugerisala je da je svjedoka za dezerterstvo prijavio komandir Vojne policije Emil Kos, s čim se svjedok nije složio.

Braniteljici je potvrdio da radi u “BH šumama”, kao i njegov brat, a da je direktor Ahmet Sejdić, nekadašnji komandant Višegradske brigade. Tužiteljici Marijani Čobović je rekao da mu Sejdić nije govorio kako će svjedočiti.

Ramić je optužen s Himzom Selimovićem i Ramizom Mićivodom za zločine počinjene od 1992. do 1994. nad zarobljenicima na području Goražda i Višegrada. S njima se sudi i Mehmedu Dobrači, koji je optužen za zločin nad zarobljenicima i civilima počinjen 1995. na području Rogatice i Goražda.

Sejdiću se trenutno sudi u Sudu BiH u odvojenom predmetu, za napade ne sela Klisure, Bursići i Hadrovići na području Višegrada. Ranije je oslobođen optužbi za zločine počinjene na području Goražda i Rudog u periodu od jula 1992. do februara 1993. godine.

Suđenje se nastavlja 27. januara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao