Srijeda, 4 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Mirza Dervišević nakon napada. Foto: Facebook

Kako je saopćeno iz Osnovnog suda Brčko distrikta, Radovanoviću su za lake tjelesne povrede i ugrožavanje sigurnosti utvrđene pojedinačne kazne zatvora u trajanju od 30 dana.

“Prvostepenom presudom je optuženi obavezan da plati troškove krivičnog postupka, dok je oštećeni upućen da imovinsko pravni zahtjev može potraživati po pravilima parničnog postupka”, stoji u saopćenju Osnovnog suda Brčko distrikta.

Prema optužnici, Radovanović je u večernjim satima 12. januara u ugostiteljskom objektu prišao Derviševiću za šankom, te nakon što je on potvrdio da jeste novinar i urednik portala Times.ba, snažno ga udarao, o čemu je Detektor ranije pisao.

U opisu optužnice je navedeno da tom prilikom Dervišević nije pružao nikakav otpor, već je rukama zaštitio lice. Tokom fizičkog napada na novinara, u objektu su bile prisutne i druge osobe, koje su optuženog uspjele odvojiti od oštećenog.

Radovanović je na Derviševića bio “krajnje ljut i kivan” zbog objavljenih tekstova o neregularnosti pri izgradnji zgrade u centru grada čiji je investitor i izvođač radova firma u kojoj je Radovanović suvlasnik, stoji u optužnici.

Derviševiću je prilikom ovog napada, osim što je zadobio više lakih tjelesnih povreda u predjelu glave i potkoljenice, izazvan znatan strah i uznemirenost usljed prijetnji ubistvom upućenih zbog tekstova koje objavljuje kao novinar.

Detektor je ranije pisao i da je Osnovni sud Brčko distrikta prvostepeno osudio Bogdana Stevanovića na uslovnu zatvorsku kaznu u trajanju od 30 dana jer je u januaru ove godine na internetu prijetio novinaru Mirzi Derviševiću.

Na presudu Radovanoviću postoji mogućnost žalbe Apelacionom sudu Brčko distrikta.

Najčitanije
Saznajte više
Ponovo odgođen disciplinski postupak protiv sudije iz Jajca
Pripremno ročište u disciplinskom postupku protiv Aleksandra Trkulje, sudije Općinskog suda u Jajcu, ponovo je odgođeno zbog njegovog zdravstvenog stanja.
Udruženja žrtava traže smjenu glavnog tužioca Tužilaštva BiH
Deset udruženja žrtava rata je od Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) zatražilo smjenu glavnog državnog tužioca Milanka Kajganića zbog zabrane slanja na potvrđivanje optužnice za zločine u Sanskom Mostu i Manjači, nesavjesnog obavljanja dužnosti, nepodizanja optužnica za opsadu Sarajeva te neadekvatnog postupanja u predmetima negiranja ratnih zločina.