Srijeda, 2 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Logor “Dretelj”. Foto: Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju.

U saopćenju Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH) se navodi kako postoji osnovana sumnja da je Obradović, kao komandant Prve brigade HVO-a Knez Domagoj, od aprila 1993. do aprila 1994. “zapovjedio provođenje raseljavanja i premještanja civilnog bošnjačkog stanovništva u dijelove pod kontrolom Armije BiH i druge zemlje, u logorima ‘Dretelj’ i ‘Gabela’ u općini Čapljina i drugim objektima koji su korišteni za zatočenje Bošnjaka“.

“Okrivljenik, imajući zapovjedne ovlasti te znajući da civili i ratni zarobljenici koji su tamo neosnovano zatočeni borave u teškim uvjetima, da ih njemu podređeni čuvari i pripadnici brigade kojom je zapovijedao svakodnevno fizički i psihički zlostavljaju, te koriste za prisilni rad, nije poduzeo ništa da se takva protuzakonita postupanja spriječe i kazne”, navodi se u saopćenju DORH-a.

Obradović je, prema saopćenju, pristao da njemu podređene osobe nastave s protupravnim radnjama, kao i na njihove posljedice, te propustio da se prijave i istraže i drugi zločini protiv bošnjačkog stanovništva koji su počinjeni u tom periodu.

Optužnica je dostavljena Županijskom sudu u Splitu na potvrđivanje.

Detektor je ranije pisao kako su iz Tužilaštva BiH potvrdili da je, zbog dugogodišnje nedostupnosti, Hrvatska preuzela krivično gonjenje Obradovića i prije tri godine pokrenula istragu zbog ratnih zločina počinjenih u više gradova i mjesta u Hercegovini.

U haškoj presudi Jadranku Prliću i ostalima, koji su pravosnažno osuđeni na 111 godina zatvora, utvrđeno je kako je do smrti jednog zarobljenika u Dretelju došlo jer su vojnici HVO-a lišili vode i hrane zatočenike po naređenju Obradovića.

Vijeće je zaključilo da su od jula 1993. do početka oktobra 1993. godine zatočenike u zatvoru u “Dretelju” teškim zlostavljanjima podvrgavali ne samo vojni policajci i “stražari” nego i osobe koje su u zatvor dolazile “sa strane” – stanovnici s tog područja, vojnici HVO-a i Hrvatske vojske (HV) – a ponekad, pod prinudom, čak i drugi zatočeni Bošnjaci, iako je naredbom Nedjeljka Obradovića od 3. jula 1993. bio zabranjen ulazak neovlaštenim osobama.

Najčitanije
Saznajte više
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Sud Bosne i Hercegovine odredio je Armelu Zalihiću pritvor u trajanju od 30 dana zbog sumnje da je počinio krivično djelo “terorizam”.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a
Ured disciplinskog tužioca uložio je u dokaze fotografiju na kojoj je sudija Spasen Keleman s funkcionerom Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Vladom Đajićem i drugim licima, a ispod koje je napisano da je održan stranački sastanak.