Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Đuro Matuzović, Ivo Oršolić i Joso Nedić. Foto: BIRN BiH

Marijan Dominković kazao je da je bio u rezervnom sastavu policije u Bukovoj Gredi, gdje je i živio. Na pitanja o dešavanjima od 9. maja 1992. rekao je da je noć prije bio dežurni i da se čula pucnjava, kao i da je čuo da je kupljeno oružje od srpskog stanovništva.

“Ujutro me probudio Mato Viljušić: ‘Hajde, treba da ideš pred trgovinu, ti znaš ko su Srbi, a ko Hrvati’”, prisjetio se svjedok, koga je pozvala Odbrana Marka Dominkovića.

Kazao je da je pred trgovinom bila veća grupa civila, a naoružanje naslonjeno na objekat te da je vidio i drvene sanduke. Naveo je da su iz policije tu bili Dominković, Viljušić i Meho Delić, kao i nekoliko vojnih policajaca te nepoznati uniformisani vojnici, koji su bili “namazani”.

Dominković je kazao da je rečeno da donesu oružje svi koji ga imaju te da su neki otišli. Prema njegovim riječima, Pero Vincentić je kazao Hrvatima da idu kućama.

“Sa Srbima idu ti ljudi u maskirnim. Tada je Pero izvadio iz sanduka granate i pokazuje: ‘Znate li vi koliko ovo može pobiti civila?’ On je vodio glavnu riječ i priču”, ispričao je svjedok.

Dodao je da se potom začula rafalna pucnjava i da je otišao do svoje kuće te porodicu odvezao u Hrvatsku.

Na pitanja tužioca Milanka Kajganića, rekao je da Srbe koji su bili odvedeni ispred trgovine više nije vidio i da je saznao da su poginuli.

Kazao je da je srpsko stanovništvo odvedeno u Donju Mahalu, gdje ih je obezbjeđivala policija. Čuo je da je Dominković smijenio jednog policajca zbog nekorektnog ponašanja.

Svjedok je rekao da su i Hrvati predavali oružje, a da je Vincentić od njega tražio da mu preda pušku, što je on učinio nakon što je pitao Tadu Oršolića.

Dominković je optužen sa Đurom Matuzovićem, Ivom Oršolićem, Josom Nedićem, Markom Blažanovićem, Matom i Antom Živkovićem, Stjepom Đurićem i Mirkom Jurićem za progon srpskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjima i drugim nečovječnim radnjama počinjenim u Orašju.

Tužilaštvo je ranije podiglo optužnicu protiv Pere Vincentića, koji je 2021. uhapšen u Hrvatskoj, a u međuvremenu je preminuo.

Svjedok Mato Tadić ispričao je kako je početkom 1993. kao pomoćnik za pravosuđe u Hrvatskoj zajednici Herceg-Bosna poslat u Orašje da organizuje rad sudstva, koje prije nije postojalo u tom području.

“Cilj mi je bio da u te institucije dovedem ljude koji su ranije bili imenovani”, kazao je Tadić, dodavši kako je stupio u kontakt s vlastima radi obezbjeđenja prostorija.

Rekao je da su vojni sud i tužilaštvo bili u domenu Ureda za odbranu i da nije bio uključen u te poslove.

Tužiocu je kazao da je civilna policija bila kada je došao u Orašje, te da je od ranije poznavao Dominkovića, kao i Tadu Oršolića. Složio se da je zadatak policije da podnosi prijave.

Suđenje se nastavlja 18. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao