Suđenje

Vidović: Odlučila da štiti povjerenje između klijenta i advokata

6. Decembra 2024.16:48
Svjedočeći u svoju korist, advokatica Vasvija Vidović potvrdila je da je uhapšeni Ranko Debevec stavio u njenu tašnu telefon dok su bili u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), ali da je bila svjesna da postupa kao branilac i da je odlučila da ne reaguje, makar i na svoju štetu.

Vasvija Vidović. Foto: BIRN BiH

Vidović je ispričala kako je 18. decembra prošle godine pozvana u SIPA-u kao advokatica Debevca, tadašnjeg predsjednika Suda Bosne i Hercegovine, i kako je po dolasku naišla na vrlo neprijatnu atmosferu i svađu.

“Debevec je izgledao jako loše… Kaže: ‘Oni hoće da mi uzmu telefone, a nemaju naredbe’”, prisjetila se Vidović, dodavši da su na stolu bila dva telefona.

Navela je da su sjedili u prostoriji sa neprozirnim staklom, u kojoj se inače vrši prepoznavanje, kao i da je tu bila kamera, za koju je, po svjetlu, zaključila da snima.

Kazala je da je postojala naredba za hapšenje Debevca i da je saznala da ga nisu pretresli prilikom hapšenja. Prema njenim riječima, pretres nije mogao biti izvršen naknadno.

Vidović je izjavila da joj je omogućeno da nasamo razgovara sa Debevcom i on joj je rekao da mu neki namještaju proces. Kako je navela, iz svoje tašne je uzela svesku i olovku da zapište detalje onoga što joj je govorio.

“Dok pišem, ugledam nagli pokret rukom klijenta. Ubacuje u tašnu crni predmet. Ja sam se našla zatečena. Šta da radim, šta da kažem? Kaže: ‘To su moje privatne fotografije’”, izjavila je Vidović navodeći da je shvatila da je riječ o telefonu.

Navela je da su se ubrzo pojavili inspektori i kazali joj da pođe s njima, te je pitali da li ima nešto da im preda.

“Ja sam u tom trenutku razmišljala i odlučila sam postupiti kao branilac, rekla sam da nemam… da zaštitim povjerenje između klijenta i advokata, makar na svoju štetu”, izjavila je Vidović, dodavši da nije znala da postoji i treći telefon.

Kazala je da je poslije u njenoj tašni pronađen sporni telefon. Negirala je da je tada izjavila da je to njen telefon i da je rekla: “Vidi šta mi đubre uradi.”

Istakla je da naredba za pretres Debevca nije bila stigla, a da ona nije mogla postupati protiv njegove volje. Kazala je da je njen službeni telefon, koji je ostavila po dolasku, donijela istražiteljica, te da je dobrovoljno rekla kod za njegovo otključavanje.

Vidović je kazala da su joj rekli da je osumnjičena za pomoć učiniocu nakon krivičnog djela, te da im je rekla da joj se to ne može stavljati na teret kao advokatu. Govorila je i kako su inspektori spominjali pretres njenog stana, što se na kraju nije desilo. Kazala je da je molila da je iste noći primi tužiteljica kako bi razjasnila šta se desilo.

“Ja sam očekivala da će shvatiti da ja nisam branilac samo sa svojim pravima, nego i dužnostima prema klijentu”, navela je Vidović.

Izjavila je da joj je njen službeni telefon, u kojem su bile povjerljive informacije – iako joj je tužiteljica rekla da ga neće otvarati – vraćen tek 25. februara i da ima određene sumnje.

Tužiteljica Bojana Jolović kazala je da će otvoriti istragu ako optužena tvrdi da je pregledan sadržaj njenog telefona bez naredbe. Vidović je rekla da je telefon uključen na saslušanju, te da je zbog pretresa njenih službenih stvari podnijela prijavu Međunarodnoj organizaciji za zaštitu advokata.

Na pitanje tužiteljice da li je Debevec oslobodio čuvanja advokatske tajne, Vidović je odgovorila da to nije tražila i da nije ništa otkrila.

Tužiteljicu je interesovalo koji etički standardi su je spriječili da preda telefon inspektorima. Vidović je kazala da je Kodeks advokatske etike vrlo određen u vezi sa čuvanjem informacija koje se saznaju od klijenta, a da su međunarodni standardi još rigorozniji.

Na pitanje Jolović zbog čega onda nije rekla inspektoru da ima pravo iznijeti telefon, optužena je kazala da im je isticala da je ona branilac, kao i da im nije dužna ništa objašnjavati.

Vidović je potvrdila da je na zapisnike u vezi hapšenja, pretresa, kao i saslušanja, nije imala primjedbe, ali je napomenula da se loše osjećala i da je znala za mogućnost određivanja pritvora.

Vidović je optužena za sprečavanje dokazivanja. Na teret joj je stavljeno da je sakrila mobilni telefon Debevca, koji je bio uhapšen zbog zloupotrebe položaja.

Odbrana je uložila set materijalnih dokaza, a završna riječ Tužilaštva zakazana je za 27. decembar, a u međuvremenu će se stranke izjasniti o eventualnim dodatnim dokazima.

Marija Taušan