Petak, 7 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Vrhovni sud Federacije BiH. Foto: BIRN BiH

Hodžić je osuđen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva jer je od juna do sredine augusta 1994., kao noćni čuvar u logoru “Drmaljevo”, koji je bio smješten u halama “Agrokomerca”, u više navrata – obučen u vojnu uniformu i naoružan automatskom puškom – iskoristio svoj dominantan položaj koji je u to vrijeme imao nad žrtvom “P1” i ostalim zatvorenim licima, uglavnom ženama.

Kako se navodi u presudi u koju je Detektor imao uvid, Hodžić je u večernjim satima prozivao “P1”, govoreći joj da mora nešto uraditi, a zatim je odvodio u manju prostoriju koja je ličila na arhiv i, držeći pušku u rukama, naređivao joj da se skine i legne na betonski pod prostorije, da bi je potom svaki put silovao, nakon čega bi joj zaprijetio da o navedenom ne smije nikom ništa pričati jer će je u protivnom ubiti.

Prema presudi, Hodžić je žrtvi dužan isplatiti 35.000 maraka. Sud je od olakšavajućih okolnosti uzeo u obzir da Hodžić nije prethodno osuđivan, a od otežavajućih visinu kazne propisane za ovo djelo.

Presudom Kantonalnog suda u Bihaću iz februara 2023. godine, Hodžić je oslobođen. Rješenjem Vrhovnog suda Federacije iz septembra iste godine, ukinuta je presuda i predmet vraćen prvostepenom sudu na ponovno suđenje, da bi u ponovljenom postupku Hodžić i drugi put bio oslobođen.

Ova presuda je ukinuta i Hodžiću je suđeno u Vrhovnom sudu, gdje je osuđen na pet i po godina zatvora.

Na ovu presudu dozvoljena je žalba Apelacionom odjeljenju Vrhovnog suda Federacije.

Povezane vijesti
Saznajte više
Vlada Republike Srpske utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru nevladinih organizacija
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Više od milion maraka troškova za predmet Delimustafić koji bi trebao krenuti iznova
Troškovi postupka Alije Delimustafića i drugih, kojima se sudi za organizovani kriminal, nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga krivična djela u Kantonalnom sudu u Sarajevu, od 2017. do kraja 2024. godine iznosili su preko 1,2 miliona maraka. Promjenom predsjedavajućeg sudije u predmetu u kojem je optužnica pročitana nakon više od šest godina od potvrđivanja, otvorila se mogućnost da suđenje krene iznova.
Ukinut kućni pritvor optuženom za zločine u Kotor-Varoši
Dodik i Lukić: Schmidtove izmjene vidio nakon potpisivanja ukaza