Petak, 7 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Branislav Zeljković ispred Suda u Banjaluci. Foto: BIRN BiH

Marković je, prema sporazumu, u potpunosti priznao da je bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Branislavu Zeljkoviću isplatio 250.000 maraka mita nakon kupovine zaštitnih odijela u vrijeme pandemije virusa korona, te je pristao na kaznu od deset mjeseci zatvora i oduzimanje novčane koristi u iznosu od 578.000 maraka koju je stekao izvršenjem krivičnog djela.

Tužiteljica Sanja Tadić Stojisavljević je rekla da je Marković od početka istrage sarađivao sa Tužilaštvom i prihvatio svoj dio odgovornosti.

U završnoj riječi se tužiteljica osvrnula na “sve veću pošast zvanu korupcija u našem društvu”, te pomenula značaj koji u otkrivanju teških oblika korupcije imaju osobe poput Markovića.

“Privrednici u ovoj zemlji su suočeni s tim da moraju davati mito kako bi dobili posao, a Marković je na samom početku istrage odlučio da sarađuje sa Tužilaštvom, što je bilo dragocjeno”, izjavila je Tadić Stojisavljevićeva.

Dodala je kako nikakvi uslovi nisu postavljani Tužilaštvu za priznanje krivice, te da će se kaznom od deset mjeseci zatvora i oduzimanjem 578.000 maraka nezakonito stečene imovinske koristi od Markovića postići svrha kažnjavanja.

Marković je u završnoj riječi kazao da je Zeljković od njega uzeo veliki iznos sredstava.

“Iskreno se kajem i priznajem krivicu u potpunosti”, dodao je Marković.

Ranije tokom svjedočenja je rekao da je Zeljkoviću, na ime zaštitnih odijela prodanih Institutu, isplatio 250.000 maraka mita, te da je novac u kesama i fascikli odnosio u prostorije stranke Ujedinjena Srpska u Banjaluci.

Markoviću je nakon svjedočenja razdvojen proces u odnosu na ostale optužene.

Sa Markovićem, vlasnikom i direktorom turističke agencije “Travel for fun”, i Zeljkovićem, optuženi su direktor firme “Procontrol” Slavko Bojić, direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac i bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić.

Prema navodima optužnice, nabavkom medicinske opreme po višestruko većim cijenama od nabavnih, koje je, u ime Instituta za javno zdravstvo RS-a, provodio po prethodnom dogovoru s drugim optuženim osobama, Zeljković je pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM, Markoviću i “Travel for fun” u iznosu od 578.780 KM, Bojiću i “Procontrol” u iznosu od 241.562 KM, te Crljiću i “Sineks laboratoriji” u iznosu od 28.700 maraka.

Povezane vijesti
Saznajte više
Vlada Republike Srpske utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru nevladinih organizacija
Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici utvrdila Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Više od milion maraka troškova za predmet Delimustafić koji bi trebao krenuti iznova
Troškovi postupka Alije Delimustafića i drugih, kojima se sudi za organizovani kriminal, nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga krivična djela u Kantonalnom sudu u Sarajevu, od 2017. do kraja 2024. godine iznosili su preko 1,2 miliona maraka. Promjenom predsjedavajućeg sudije u predmetu u kojem je optužnica pročitana nakon više od šest godina od potvrđivanja, otvorila se mogućnost da suđenje krene iznova.
Ukinut kućni pritvor optuženom za zločine u Kotor-Varoši
Dodik i Lukić: Schmidtove izmjene vidio nakon potpisivanja ukaza