Intervju

Jadranka Miličević se kroz aktivizam zalaže za pravo na život bez nasilja: 16 dana aktivizma

Jadranka Miličević se kroz aktivizam zalaže za pravo na život bez nasilja: 16 dana aktivizma

30. Novembra 2024.10:02
30. Novembra 2024.10:02
Tokom cijele godine potrebno je govoriti o sprečavanju i borbi protiv rodno zasnovanog nasilja, ali tokom 16 dana aktivizma potrebno je maksimalno iskoristiti kampanju jer je od 25. novembra do 10. decembra povećan interes za promociju prevencije, programa podrške, SOS telefona i ostalih vidova pomoći koji nekom mogu spasiti život i dati pravo na slobodu, kaže direktorica Fondacije CURE Jadranka Miličević za Detektorovu kampanju povodom “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.

Kaže da CURE, feminističko-aktivistička organizacija koja djeluje za jednakost spolova i rodova zalažući se za pozitivne društvene promjene putem obrazovnih, umjetničko-kulturnih i istraživačkih programa, koristi kampanju za promociju ciljeva za koje se zalažu 365 dana u godini.

“Želimo da se svaki dan govori u javnosti o tome koliko je bitno prisustvo informacija, jer nekome je bitna sama činjenica da sazna broj koji nije dostupan baš tako jednostavno, nego da iskoristi priliku da nazove svoj SOS telefon i traži spas za trenutnu, akutnu situaciju ili bijeg od nasilja”, kaže.

Pojašnjava da je jednak prostor potrebno obezbijediti i u obrazovnim institucijama te ističe da je važno da kampanja bude što vidljivija, kao i svi oni koji šalju poruke i dijele informacije važne informacije.

CURE kroz svoj rad često organizuju ulične akcije kako bi doprli do svih građanki i građana, kaže ona.

Prema njenim riječima, društvo u Bosni i Hercegovini nasilje treba posmatrati kao javni društveni problem, a ne privatnu stvar iza zatvorenih vrata.

Navodi da je potrebno primjenjivati postojeće zakone, rezolucije i konvencije čija je potpisnica BiH. Miličević podsjeća na prijedlog od prije nekoliko godina koji je podrazumijevao uvođenje evidencije slučajeva nasilja u zdravstvenim ustanovama.

“Tačno imate povrede koje su svakom profesionalcu doktoru znak da je tu u pitanju nasilje. Imate neke hronične bolesti nakon određenog vremena kada trpite nasilje, to se odražava na vaš mozak. Niko to ne vidi i najstrašnija stvar – nemamo zvanične baze podataka, ne znamo stvarno kolika je stvarna potreba i koliko osoba proživljava nasilje”, kaže Miličević.

Svi imaju pravo na život bez nasilja i ona ne želi da građani pristanu da budu dio lanca koji ne pruža podršku.

Navodi da će se nastaviti zalagati da femicid uđe u Krivični zakon Federacije kao krivično djelo, i zalagati se da se poštuju važeći zakoni, kazne odgovorni na rukovodećim pozicijama.

“Svaki put koristim ovakve javne nastupe da pitam koliko imamo kažnjenih od ubistva koje se desilo u augustu prošle godine, koliko ima osoba koje su dale ostavku. Koliko ima osoba koje su shvatile da je nečiji život izgubljen zbog toga što nisu odgovorno radili svoj posao”, kaže ona.

Nakon ubistva Nizame Hećimović u Gradačcu, ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona podnio je ostavku nakon određenog vremena, kaže Miličević i dodaje da je u 2024. godini, od januara do oktobra, ubijeno sedam žena.

“Neko je odgovoran za sve to”, kaže ona.

Najavljuje da će CURE tokom kampanje imati nekoliko uličnih akcija, predavanja u obrazovnim institucijama, te da će 8. decembar, zajedno s drugim organizacijama, obilježiti kao dan posvećen svim ženama žrtvama ratova ‘90-ih godina.

“Smatram da je najvažnije da svi mi preuzmemo odgovornost i obavezu da omogućimo svima život bez nasilja, život i pravo na slobodu. Smatram da je tu ključni problem, ako nismo svi odgovorni u odnosu na sve što radimo ili kakve funkcije obnašamo, ne možemo uopšte da govorimo da svi imamo jednaka prava i jednake mogućnosti”, kaže Miličević.

Kampanju “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1264

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1265

    Lejla Memčić