Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Dom u Miskoj Glavi. Foto: Detektor

Nakon što je Sudsko vijeće na zadnjem ročištu dalo rok Panićevoj Odbrani da dostavi medicinsku dokumentaciju, iz Državnog suda pojašnjavaju da to nije urađeno, već da je dostavljen dopis branioca kojim informiše Sud da se optuženi nije osjećao dobro, ali da zbog udaljenosti Doma zdravlja od mjesta njegovog stanovanja nije posjetio ljekara.

“Sud je izdao naredbu za dovođenje optuženog Zdravka Panića na sljedeći nastavak glavnog pretresa”, odgovorili su iz Suda.

Na zadnjem ročištu je branilac Saša Dakić rekao kako ga je Panić noć prije telefonom obavijestio da ne može doći zbog zdravstvenih razloga, te da mu je “dao saglasnost da se ročište može održati bez njega”.

“Ovo je treći put da vas obavještava noć prije da ne može doći. Svaku noć pred pretres javi. Zadnji put je to bilo pretprošli put. Rekli smo da nam dostavite medicinsku dokumentaciju za optuženog. Mi njemu ne možemo vjerovati na riječ”, kazao je tada braniocu predsjedavajući Sudskog vijeća Staniša Gluhajić.

Istom ročištu nije prisustvovao ni optuženi Slobodan Taranjac, a njegov branilac Dragan Međović je dostavio medicinsku dokumentaciju, dok su iz Tužilaštva rekli da će tražiti dodatnu.

Iz Suda BiH navode da su se obratili Opštoj bolnici u Prijedoru tražeći hitno dostavljanje informacije o trenutnom zdravstvenom stanju optuženog Taranjca.

“Ukoliko optuženi ne bude mogao pristupiti ročištu, Sud će razmotriti mogućnost razdvajanja postupka”, navodi se u odgovoru Suda za Detektor.

Taranjac i Panić su optuženi s Miodragom Glušcem, Rankom Došenovićem, Rankom Babićem, Trivom i Milanom Vukićem, Slobodanom Kneževićem i Miloradom Obradovićem za učešće u nezakonitom zarobljavanju i zatvaranju 120 muškaraca – u Domu u Miskoj Glavi, a potom i na stadionu u Ljubiji – te njihovom mučenju i ubistvima počinjenim krajem jula 1992. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu