Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Samir Nukić (plava jakna) ispred zgrade Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Tužiteljica Biljana Golijanin je na žalbenoj sjednici kazala da je Tužilaštvo žalbu uložilo zbog odluke o krivičnopravnoj sankciji i navela kako smatra da kaznom treba da bude postignuta specijalna i generalna prevencija.

“Pažnja javnosti je usmjerena na ova krivična djela. Tužilaštvo smatra da mu je neophodno odrediti kaznu u dužem trajanju”, rekla je tužiteljica.

Sud BiH je prvostepenom presudom osudio Nukića na uslovnu kaznu od tri mjeseca zatvora koja se neće izvršiti ukoliko u naredne tri godine ne učini novo krivično djelo.

Proglašen je krivim da je 14. jula prošle godine, za vrijeme obilježavanja stradanja osmoro djece hrvatske nacionalnosti u eksploziji granate na igralištu u Vitezu 1993. godine, na Facebooku upućivao psovke i izraze mržnje prema stradalima.

Odbrana je uložila žalbu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, a branilac Mirsad Crnovršanin je kazao kako je njegovom branjeniku povrijeđeno pravo na odbranu prilikom ispitivanja u policiji. Crnovršanin je rekao kako je optužnica izmijenjena, te da je na štetu njegovom branjeniku dodata inkriminacija u presudi.

Branilac se osvrnuo na spornu fotografiju sa oružjem i kazao da tokom postupka nije utvrđeno da se radi o pravom minobacaču s kojim se Nukić slikao.

“Na te okolnosti nije saslušan nijedan svjedok”, rekao je branilac navodeći kako se Nukić nekoliko mjeseci ranije slikao s maketom minobacača, koja je bila dostupna svima na Dan policije.

Crnovršanin je kazao kako Nukić nije izazvao uznemirenje javnosti, kao i da nije dokazano javno izazivanje nacionalne i vjerske mržnje – jer komentar na posjetu Christiana Schmidta spomeniku stradaloj djeci u Vitezu je ostavio na svome Facebook profilu, a mediji su ga kasnije, bez njegovog znanja, prenijeli. Naveo je kako komentar nije bio usmjeren prema stanovništvu.

“U startu je priznao da je napisao komentar, ali bez bilo kakve namjere da rasprši vjersku i nacionalnu mržnju. Smatram da je sankcija prestroga. Vještak Tužilaštva iz Federalne uprave policije je rekao da dnevno zabilježe stotine takvih komentara na društvenim mrežama”, kazao je Crnovršanin i naveo kako je Nukić nakon svega izjavio kajanje i uputio izvinjenje.

Tužiteljica Golijanin je odgovorila kako Nukićev komentar predstavlja govor mržnje, te da kao takav mora biti sankcionisan. Podsjetila je kako je Nukića prijavio oštećeni Ivan Garić, koji je od granate u Vitezu izgubio brata i sestru, kao i da Facebook predstavlja javni prostor.

Apelaciono vijeće će odluku o žalbama donijeti u zakonom predviđenom roku.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu