Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Čajniče. Foto: BIRN BiH

Njegoš Mašić ispričao je da je bio pripadnik Vojske Republike Srpske kada se 14. februara 1993. desio napad na Šapiće, te da je na liniju u Trpinjskoj Kosi otišao nakon što je čuo pucnjavu.

Rekao je da je vidio kako gori kuća Rajka Pjevića i da je s još nekoliko vojnika otišao u Šapiće, gdje im je Rajko kazao da je njegova sestra Darinka poginula dok je izlazila iz štale.

“Kasnije smo saznali da je metak pogodio direkt u čelo i da je ostala na mjestu tu mrtva“, rekao je Mašić.

Na pitanje tužioca Dževada Muratbegovića, Mašić je rekao da je Rajko Pjević imao pušku kao i njegov brat Vojo, ali da ne zna jesu li bili u vojsci.

Ispričao je da su razmijenili vatru s pripadnicima Armije BiH, a da je Rajka pogodio geler u glavu. Potom su se, prema riječima svjedoka, povukli ka selima u Crnoj Gori, gdje su se susreli s mještanima Šapića koji su pobjegli.

Rekao je da je tu sreo Zagorku Zaku Pjević koja im je rekla da je pogođena u prsluk dok je bježala, ali da nije ranjena. Posvjedočio je da je zarobljen u potoku u blizini Šapića s još jednim vojnikom, te odveden u Goražde.

Ramiz Duraković se optužnicom tereti da je, u svojstvu komandanta 43. brigade Armije BiH, znao za počinjene zločine, a nije poduzeo nužne i razumne mjere da kazni počinitelje, nakon što su pripadnici brigade 14. februara 1993. napali položaje VRS-a na lokalitetu Pisanica i selo Šapići, u kojem nije bilo vojnih ciljeva. Prema navodima optužnice, u Šapićima je ubijen jedan, a ranjena dva civila srpske nacionalnosti te zapaljene dvije kuće.

Ratomir Savić posvjedočio je da je radio u Opštinskom štabu Čajniče na poslovima mobilizacije. Prema njegovim riječima, tokom 1992. nije bilo sukoba, osim povremenih upada Armije BiH iz pravca Goražda.

Rekao je da nije imao saznanja o tome da je u Šapićima bilo vojnih objekata ili pripadnika VRS-a.

“Kasnije sam saznao da je izginulo… Da je zapaljeno nešto. Ja sam bio u Čajniču, nisam bio očevidac“, kazao je svjedok i dodao kako je čuo da je poginula Darinka Pjević. Za optuženog Durakovića je rekao da je čuo da je bio komandant, ali ga nikad nije vidio.

Odgovarajući na pitanje Odbrane, svjedok je rekao da nije vidio učesnike napada na Šapiće.

Svjedokinja Sanja Ivanović ispričala je da je njena tetka Darinka Pjević ubijena u Šapićima 14. februara 1993.

“Taj dan je bio Sveti Trifun. Nama su javili sutradan da je poginula kad je izlazila iz štale. Pogodio ju je metak“, rekla je Ivanović.

Posvjedočila je da su ostali rođaci koje je imala u Šapićima pobjegli, kao i da je vidjela kako je izgorjela kuća Darinke Pjević kada je išla poslije rata u Šapiće na groblje.

Na upit branioca Denisa Ajkića, Ivanović je rekla da je Rajko Pjević poginuo tokom rata kada je nagazio na minu, te da ne zna je li bio u VRS-u.

Nastavak suđenja je 28. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao