Utorak, 18 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće. Foto: BIRN BiH

Tužiteljica Ilić dostavila je četiri registratora dokaza kojima nastoji osporiti tvrdnje da sedam godina nije preduzela nijednu radnju u jednom predmetu, a da u drugom nije postupila do zadatog roka.

U dokazima su, kako je najavila i na ročištu održanom 11. oktobra, nacrt optužnice, prijedlog za prenošenje vođenja postupka, te brojni zapisnici i drugi akti. Disciplinska tužiteljica Alma Hasanović prigovorila je na dio dokaza.

“Oni se odnose na period koji ne obuhvata disciplinska tužba“, kazala je Hasanović.

Predsjedavajući Komisije Sanin Bogunić nakon pauze je kazao da će na glavnoj raspravi biti provedeni svi dokazi koje je predložio Ured disciplinskog tužioca, te djelimično dokazi tužene. On je naveo da je dio dokaza tužene Komisija ocijenila nerelevantnim za ovaj postupak.

Prihvaćeno je da na glavnoj raspravi, zakazanoj za 9. decembar, bude saslušana i saradnica tužiteljice Ilić.

Disciplinskom tužbom Ilić su na teret stavljeni prekršaji “neopravdano kašnjenje u provođenju radnji u vezi s vršenjem funkcije tužioca“ i “neizvršavanje zakonom propisanog uputstva nadređenog tužioca, osim ako bi izvršavanje takvog uputstva značilo kršenje zakona“.

Najčitanije
Saznajte više
Europarlamentarci traže sankcije za Dodika, opasnog Putinovog saveznika u Evropi
Gotovo 30 evropskih parlamentaraca pozvalo je čelništvo Evropske unije da sankcioniše Milorada Dodika, kako bi se zaštitila nezavisnost Bosne i Hercegovine, a time i sigurnost cijele Evrope, zbog njegove bliske veze s Vladimirom Putinom.
Tužilaštvo BiH potvrdilo učešće SIPA-e u akciji u Republici Srpskoj
Tužilaštvo BiH je potvrdilo da je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) asistirala po njihovom nalogu u međunarodnoj akciji hapšenja zbog organizovanog kriminala u Republici Srpskoj, s drugim agencijama.
Memić i ostali: Šteta zbog izgradnje objekta