Petak, 10 oktobra 2025.

This post is also available in: English

Do sada su imali nekoliko sastanaka i najave zajedničkih projekata. Detektor sada može otkriti da vladina agencija u Republici Srpskoj uskoro pokreće medijsku školu sa ovom ruskom organizacijom koju zapadne zemlje smatraju jednim od najvažnijih alata Putinove propagande a SAD nude novac za otkrivanje pojedinaca iz te organizacije koji potkopavaju tamošnje predsjedničke izbore.

Sporazumom bi bila napravljena škola novinarstva u organizaciji Ribara kojeg je prije nekoliko godina finansirao Jevgenij Prigožin, vođa privatne ruske paravojske Wagner. Ribar sada vodi bivši ruski vojni oficir Mihajlo Zvinčuk. Kroz priču vas vodi novinar Irvin Pekmez koji se i sam pokušao prijaviti za jedan od kurseva Ribara.

Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Saznajte više
Kako propali posao s kineskim konzorcijem na Bloku 7 utiče na poskupljenje struje
Blok 7 Termoelektrane Tuzla trebao je biti generacijski projekat. Bila bi to prva velika nadogradnja neke termoelektrane u Bosni i Hercegovini u državnom vlasništvu od kada su ovi pogoni za proizvodnju struje napravljeni prije više od 60 godina. Ali cijeli posao se pretvorio u međunarodni fijasko za BiH zbog kojeg sada postoji strah od nove velike i skupe međunarodne arbitraže koju može pokrenuti bivši kineski partner. Novi Detektor TV ispituje koliku bi cijenu BiH mogla platiti zbog ovog propusta i zašto još najmanje godinu treba da se napravi nova strategija koja treba riješiti problem nedostatka struje, poskupljenja i mogućih redukcija.
Detektor TV: Tragom ruskih milijardi u naftnoj industriji u Republici Srpskoj
Detektor TV: Šta mladi znaju o ratu u BiH i kako o njemu uče?
Detektor TV: Zbrajajući prijetnje i uvrede na Dan slobode medija