Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sudnica Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Podgora je osuđen jer je 18. aprila putem društvene mreže emitovao videosnimak u trajanju od nekoliko minuta, u kojem je – uz korištenje vatrenog i hladnog oružja – počinio teroristički čin prijetnjom da će izvršiti napad na život osoba.

Kako se u optužnici navodi, upućivao je poruke antisemitskog sadržaja i prijetnje napadom na život osoba koje je nazivao “kjafirima”, navodeći da će izvesti napad koji će prenositi uživo. Objavljeni videosadržaj je pogledan više stotina puta na društvenim mrežama.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Hasija Mašović je prilikom objavljivanja presude navela da je osim izrečene zatvorske sankcije, te obaveznog psihijatrijskog liječenja, Sud izrekao i da Podgora dobrovoljno nastavi liječenje po odsluženju kazne.

Od njega će se također oduzeti predmeti mobilni telefon, signalni pištolj te nož.

Podgori će se u kaznu zatvora, kako je objavila sutkinja Mašović, uračunati vrijeme pritvora od 19. aprila pa nadalje, a presudom mu je ova mjera produžena.

On je, prema presudi, zbog lošeg imovinskog stanja oslobođen troškova postupka.

“Nadam se da nećemo doći u situaciju da bilo koji sud bilo kada opet raspravlja o Vašem ponašanju”, rekla je Podgori sutkinja Mašović te dodala da je najvažnije da je on shvatio da ono što je počinio jeste pogrešno. Također je navela kako je važno da Podgora koristi terapiju.

Prije nego je izrečena presuda, na ročištu o razmatranju sporazuma o priznanju krivice Državno tužilaštvo je uložilo 20 materijalnih dokaza za koje je navelo da potvrđuju postojanje osnovane sumnje da je Podgora počinio djelo opisano u optužnici.

Iz dokaza, među kojima je i nalaz i mišljenje vještaka medicinske struke, kako je navedeno, jasno je da je Podgora u trenutku počinjenja bio smanjeno uračunljiv, ali ne bitno.

Odbrana nije imala prigovor na dokaze.

Govoreći o sankciji, Tužilaštvo je navelo, između ostalog, da je imalo u vidu da je Podgora bio smanjeno uračunljiv u datom trenutku, te da je od početka istrage izrazio kajanje i priznao počinjeno djelo.

Tužilaštvo je navelo da je imalo troškove tokom ovog postupka, ali da je i finansijskom istragom utvrđeno da Podgora nema stredstava kojim bi ih mogao platiti.

Predloženo je da mu se produži pritvor, a Odbrana se tome nije protivila, jer je i sam Podgora, kako je navedeno, predlagao da ide na odsluženje kazne kako bi odmah započeo liječenje.

“Osnovni interes Odbrane je bio da se ovom čovjeku i pomogne, a evidentno je da mu je pomoć potrebna”, rekao je njegov advokat Rusmir Karkin.

Podgora je izrazio kajanje zbog počinjenog djela.

Na ovu presudu ne postoji pravo žalbe.

Najčitanije
Saznajte više
Šojić i Jokić
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću
Državno tužilaštvo i Odbrana Dragana Šojića, bivšeg direktora Službe za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, uložili su žalbe na drugostepenu presudu kojom je osuđen na deset mjeseci zatvora i 5.000 maraka novčane kazne za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.