Suđenje

Zeljković i ostali: Marković sporazumom pristao na 10 mjeseci zatvora

1. Novembra 2024.15:31
Vijeće Okružnog suda u Banjaluci, kojim predsjedava sudija Dragan Uletilović, razdvojilo je danas postupak protiv Saše Markovića u odnosu na bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislava Zeljkovića i još trojicu optuženih za zloupotrebu položaja u predmetu “Korona ugovori“.
Branislav Zeljković ispred Suda u Banjaluci. Foto: BIRN BiH

Razdvajanju postupka prethodila je izjava tužiteljice Sanje Tadić Stojisavljević koja je na ročištu upoznala Vijeće da je s optuženim Markovićem 30. oktobra ove godine potpisala sporazum o priznanju krivice, kojim je predviđena kazna od 10 mjeseci zatvora uz vraćanje novčane koristi u iznosu od 578.000 maraka.

Marković je tokom svjedočenja izjavio da je Zeljkoviću isplatio 250.000 maraka nakon što je Institutu isporučio zaštitna odijela.

Kako je, odlukom Suda BiH, dio sredstava još ranije blokiran na računu Markovića, optuženi će morati uplatiti još 250.000 maraka.

Zeljkovićeva Odbrana žestoko se protivila razdvajanju postupka, ali i prihvatanju sporazuma uopšte jer, prema stavu advokatice Jadranke Ivanović, nije u skladu sa zakonom.

“Pitam se da li je dozvoljeno postupati na ovaj način. Prihvatanje ovog sporazuma automatski znači oslobađanje Zeljkovića”, izjavila je advokat Ivanović.

Do trenutka kada je tužiteljica rekla da je zaključen sporazum s Markovićem, Odbrana je analizirala njegovo svjedočenje koje je trajalo punih sedam ročišta.

Za Odbranu Zeljkovića je netačno sve ono što je Marković izjavio na svjedočenju.

“Podsjećam Sud da je sve ovo počelo nakon što je branilac Markovića ustao i najavio svjedočenje svog branjenika. Marković je svjedočio, a nije proveden nijedan dokaz u vezi toga”, navela je Ivanovićeva.

Dodala je da nije istina da je Marković odnosio novac Zeljkoviću, te da za takvo nešto nema dokaza.

“Izmišljena je i tvrdnja Markovića da je iznos bio devet maraka po odijelu. Ništa nije istina, ni iznosi za koje Marković kaže da ih je nosio Zeljkoviću, ni broj njegovih odlazaka, ne uklapa se ništa”, dodala je branilac Zeljkovića.

Ivanovićka je komentarisala i kako svjedočenje Markovića demantuju objektivni dokazi.

“Saša Marković je heroj ovog postupka, tako se pokušava napraviti, a svi ostali su loši, samo je Marković pošten. Tokom saslušanja, dokazali smo da Marković nije prijavio ni svoje mjesto prebivališta, ni imovinu, kao ni primanja. Saša Marković nema status krunskog svjedoka, nema ni imunitet, on je obmanuo policijske službenike i tužioca, prećutao je da je sjedište firme bilo na drugoj adresi i tako je limitirao dokaze”, kazala je Ivanović.

S druge strane, za tužiteljicu nije bilo ništa sporno u svjedočenju Markovića, posebno što je svjedočio i protiv sebe, a ne samo protiv Zeljkovića.

“Marković nije dobio imunitet i svako će odgovarati za svoj dio” dodala je tužiteljica Tadić Stojisavljević.

Podsjetila je i da nisu tačni navodi Odbrane Zeljkovića da je Marković obmanuo bilo koga tokom istrage i kada su vršeni pretresi.

“O tome da je nosio novac u prostorije Ujedinjene Srpske, Marković nije pričao sam, već je odgovarao na postavljena pitanja” izjavila je tužiteljica.

Zeljković je rekao da nije tražio, niti primao novac, pa ni u prostorijama Ujedinjene Srpske, čiji je član.

“Marković je nastupio s namjerom da me prevari”, dodao je optuženi Zeljković.

Marković je, s druge strane, izjavio da zna da je istina problem, ali da ona ne odgovara ni njemu.

“Sve što sam rekao je istina”, zaključio je optuženi Marković.

Osim Zeljkovića i Markovića, za zloupotrebu položaja su optuženi direktor firme “Procontrol” Slavko Bojić, direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac i bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić.

Prema navodima optužnice, nabavkom medicinske opreme – po višestruko većim cijenama od nabavnih, koje je u ime Instituta za javno zdravstvo RS-a provodio po prethodnom dogovoru s drugim optuženim osobama – Zeljković je pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM, Markoviću i agenciji “Travel for fun” 578.780 KM, Bojiću i firmi “Procontrol” 241.562 KM, te Crljiću i “Sineks laboratoriji” 28.700 maraka.

Konačnu odluku o tome da li će sporazum biti prihvaćen ili ne, donijeće Vijeće na ročištu koje je zakazano za 11. novembar.

Đorđe Vujatović