Lučić i ostali: Na račun Ministarstva točeno gorivo u privatna vozila
Miloš Lučić s braniteljicom Ninom Karačić-Brković. Foto: BIRN BiH
Jasmin Macić, zaposlenik Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), kazao je da su pripadnici ove agencije utvrdili da se u službeni automobil, koji je koristio optuženi Lučić, točio pun rezervoar goriva, a da se nakon prelaska 50 do 60 kilometara ponavljala ista radnja. Macić je kazao da su dobili naredbu za pretres mobilnih telefona i SIM kartica Lučića i Dalibora Šehovca, te tableta od bivšeg ministra.
Svjedok je kazao da su došli do saznanja da je u tri vozila u vlasništvu firme Lučićevog brata točeno gorivo na račun Ministarstva. Svjedok je potvrdio svoje potpise na izvještajima o poduzetim mjerama i radnjama te zapisniku o pretresu pokretnih stvari, koje mu je predočilo Tužilaštvo.
On je ispričao kako su izdvojene fotografije službenog vozila Audi A6 koji je Lučić koristio, te da se na fotografijama u automobilu vide i lica koja nisu uposlenici Ministarstva.
Svjedok je otvorio i folder sa fotografijama vozila firme “Legend“ Audi Q7 na kojima se, kako je pojasnio, vidi tačno vrijeme kada je točeno gorivo na benzinskoj pumpi “Hifa petrol”.
Optužnica tereti Lučića da je od maja 2020. do decembra 2022. odobravao sebi korištenje sredstava reprezentacije kako bi pribavio imovinsku korist, zloupotrebljavao službenu platnu bankovnu karticu za točenje goriva u različita vozila – koja nisu bila u vlasništvu Ministarstva, održavao vozila mimo odabranih i ovlaštenih servisa, te prisvojio elektronsku opremu Ministarstva za koju je lažno prijavio da je ukradena.
Prema navodima optužnice – u kojoj su, uz Lučića, optuženi Siniša Papaz kao vlasnik ugostiteljskog objekta, Mirko Ristović kao vlasnik autolakirnice, te Dalibor Šehovac kao vlasnik autoservisa – bivši ministar Lučić je postupao protivno odredbama koje definišu i regulišu trošenje i korištenje novčanih i materijalnih sredstava Ministarstva.
Lučić se tereti da je, iskorištavanjem službenih ovlasti, pričinio štetu za državni budžet u iznosu od 69.777 maraka, navedeno je ranije iz Tužilaštva, a optužen je i za pronevjeru u službi.
Lučićeva braniteljica Vasvija Vidović je kazala da Macić iznosi saznanja na način da govori o činjeničnim zaključcima istrage. Nakon što ga je upitala da li je prepoznavanje radnja koja je strogo regulisana, svjedok je odgovorio potvrdno, te dodao da SIPA nije sačinila zapisnik o prepoznavanju lica.
Svjedok je negirao da je nakon analize snimaka s nadzornih kamera i fotografija utvrđivao gdje se optuženi zaputio automobilom. Dodao je da je optuženi tokom točenja goriva koristio nalog za službeno vozilo, a sipao u privatno. Potvrdio je da je korištenje službenih vozila regulisano pravilnikom.
Macić je dodao da finansijskom istragom nisu uspjeli utvrditi gdje je utrošen novac za koji se sumnja da je pronevjeren, te dodao da nema saznanja da je obustavljena istraga. Na upit predsjedavajućeg Sudskog vijeća Stanka Blagića, svjedok je kazao da nisu utvrdili da postoji takav novac.
Braniteljica Vidović je kazala kako tvrdi da su dokazi pribavljeni suprotno članu Zakona o krivičnom postupku.
Na upit Odbrane Dalibora Šehovca iz kojeg razloga je svjedok u zapisniku napisao da je mobilni telefon optuženog bio otvoren u Tužilaštvu, svjedok je kazao da je koverta bila otvorena, a ne mobilni telefon.
Senad Pizović, branilac Siniše Papaza, predložio je razdvajanje postupka u odnosu na njegovog branjenika jer su, kako je kazao, prema njemu vršene nezakonite radnje kada ga je Tužilaštvo saslušalo u svojstvu svjedoka, a nakon što se inkriminirao, saslušan je u svojstvu osumnjičenog.
Nakon što je Pizović pročitao zapisnik o saslušanju Papaza, Tužilaštvo je kazalo da je on tokom saslušanja uredno upozoren da može ne odgovoriti na pitanje, ako će ga odgovor izložiti krivičnom gonjenju. Predsjedavajući Blagić je kazao da Sud odbija prijedlog za razdvajanje postupka.
Suđenje se nastavlja 4. novembra.