Ponedjeljak, 25 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ekshumacija na području Han-Pijeska. Foto: Institut za nestale osobe BiH

Iz Instituta navode da je u protekla dva dana izvršena ekshumacija na ovome području, na kojem se nalazi deponija smeća.

“Ova deponija smeća je pretraživana s ciljem pronalaska posmrtnih ostataka 20 žrtava za kojima se traga i za koje se pretpostavlja da se nalaze negdje na ovome području“, kaže Emza Fazlić, portparolka INO-a BiH za Detektor.

Fazlić navodi da se pretpostavlja da se radi o žrtvi bošnjačke nacionalnosti nestaloj i ubijenoj na ovome području krajem 1992. i početkom 1993. godine, a koja je bila u grupi ljudi iz Podrinja koji su iz Tuzle krenuli prema Srebrenici.

Posmrtni ostaci će biti prevezeni u Komemorativni centar Tuzla radi utvrđivanja identiteta žrtve putem DNK analize.

Najčitanije
Saznajte više
Narodna skupština RS-a zahtijeva zatvaranje OHR-a, očekuju podršku SAD-a
U Narodnoj skupštini Republike Srpske je na prijedlog Nenada Stevandića, predsjednika entitetskog parlamenta, razmatrana deklaracija o zatvaranju kancelarije visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, a tokom zasjedanja je većina poslanika tražila njeno zatvaranje.
Sutra obilježavanje 31. godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji
Trideset i jednu godinu roditelji 71 djeteta i mladih ubijenih na tuzlanskoj Kapiji 25. maja 1995. i dalje čekaju da Novak Đukić, pravosnažno osuđen za ubistvo 71 osobe, izdrži dvadesetogodišnju kaznu zatvora.
Naredne sedmice izricanje presude za zločine u Čajniču
Olović: Očevi odvedeni u policiju u Miljevini
Srbija ignoriše haškog eksperta ze Šešeljev predmet