Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Bosanska Krupa. Foto: BIRN BiH

Kako je kazao branilac Hasan Veladžić, Isaković nije zatražio odgodu izvršenja te će u ponedjeljak, 7. oktobra, pristupiti u Kazneno-popravni zavod u Bihaću na izdržavanje kazne.

Prethodno je Vrhovni sud Federacije BiH potvrdio drugostepenu presudu iz septembra prošle godine.

“Trećestepeno vijeće Vrhovnog suda Federacije donijelo je presudu kojom je kao neosnovana odbijena žalba branitelja optuženog i potvrđena presuda kojom je optuženi osuđen na kaznu zatvora u trajanju od četiri godine”, saopćeno je iz Vrhovnog suda.

Isaković je prvostepenom presudom Kantonalnog suda u Bihaću oslobođen optužbi. Nakon što je ta odluka ukinuta i predmet vraćen na ponovno suđenje, Kantonalni sud ga je oslobodio odgovornosti, poslije čega je i drugi put ukinuta prvostepena presuda.

U drugostepenom postupku mu se sudilo u Vrhovnom sudu Federacije, i u septembru prošle godine je osuđen na četiri godine zatvora.

Kako je tada saopćeno iz Vrhovnog suda Federacije, Isaković je u julu 1995. na teritoriji općine Bosanska Krupa, u toku izvođenja vojne operacije u širem rejonu brda Ćorkovača, izdao naredbu za ubistvo zarobljenog nepoznatog vojnika Vojske Republike Srpske (VRS).

Vrhovni sud je Isakovića u drugostepenom postupku pravosnažno oslobodio optužbe da je, kao komandir interventno-diverzantskog voda “Gazije” u sastavu 505. bužimske brigade Armije BiH, ubio zarobljenog pripadnika VRS-a.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.