Srijeda, 10 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vareš. Foto: BIRN BiH

Kako navode iz Općinskog suda u Visokom, Čizmo i Jezerak su krivnju negirali krajem marta, a početak suđenja je zakazan za srijedu, 4. septembra.

Detektor je ranije pisao da je protiv njih potvrđena optužnica Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, prema kojoj su na području općine Vareš – postupajući po prethodnom dogovoru, svjesni svoga djela, što su i htjeli – javno izazvali vjersku mržnju i oštetili tuđu pokretnu stvar.

Oni se terete da su, prolazeći dvorištem Rimokatoličke crkve Svetog Mihovila, pored spomenika poginulim braniocima HVO-a Vareš, prišli jarbolu te podesnim predmetom i upotrebom fizičke snage odvrnuli matice s nosača jarbola, na kojem su se nalazile zastave “hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini“ i Vatikana, koje su skinuli i odnijeli.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni Sud BiH privremeno stavio van snage zaključke Narodne skupštine o Dodikovom mandatu
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je stavio van snage zaključke u vezi s odlukom Centralne izborne komisije o prestanku mandata Milorada Dodika, koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na jednoj od prethodnih sjednica.
Produžene mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam u Bosanskoj Krupi
Državni sud je, na prijedlog Tužilaštva Bosne i Hercegovine, produžio mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam i vrbovanje radi terorističkih aktivnosti u Bosanskoj Krupi, povezanih s istragom o napadu na Policijsku stanicu u ovom gradu prije gotovo godinu dana, kada je jedan policijski službenik ubijen, a drugi povrijeđen.
Spomen-ploča jedino sjećanje na majku i sestru u Grabovici