Subota, 8 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ilustracija. Foto: Mart Production/Pexels

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BIH) radi na istraživanju koje je povezano sa mogućnostima abortusa na zahtjev u BiH i iskustvima žena u tom postupku. Zato nam je važno vaše iskustvo. Zanima nas kakvu ste uslugu i informacije dobili i da li je na vašu odluku uticao neko drugi.

Vaše odgovore nećemo bez vašeg izričitog pristanka nigdje dijeliti niti objaviti. Važno nam je da zaštitimo vaš identitet ali bismo svakako voljeli razgovarati sa vama o iskustvima koje ste imali pa nam je važno da podijelite svoje kontakt podatke kako bi naši novinari mogli da vas kontaktiraju.

U nastavku je upitnik za koji je potrebno svega nekoliko minuta vašeg vremena. Nadamo se da možete sa nama podijeliti odgovore na neka od pitanja koja nas zanimaju poput toga da li ste imali negativno iskustvo kada ste tražili uslugu abortusa; da li je vaš zahtjev odbijen i zašto te da li je neko iz vaše sredine uticao na odluku.

Nećemo objavljivati vaše podatke niti dokumente koje podijelite sa nama bez vaše prethodne saglasnosti. Vaše iskustvo će nam pomoći pri pisanju novinarske priče na kojoj radimo.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Državno tužilaštvo treba preuzeti predmet povezan s Memorijalnim centrom Srebrenica
    Dok se u Srebrenici nastavljaju saslušavati sadašnji i bivši saradnici Memorijalnog centra, sagovornici Detektora smatraju da Državno tužilaštvo može i treba preuzeti ovaj predmet kako bi se zbog njegove osjetljivosti otklonile sumnje u objektivnost i nepristrasnost postupanja.
    Filmovi o BiH, Ukrajini i Ruandi na ovogodišnjem SFF-u
    Na 32. izdanju Sarajevo Film Festivalu (SFF) svjetsku premijeru imat će animirani kratki dokumentarni film “Fahrudin” Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica – o Fahrudinu Muminoviću, dok će u programu Suočavanje s prošlošću biti prikazan film “Identitet” koji govori o djeci rođenoj kao posljedica ratnog seksualnog nasilja - osobama koje su proživjele diskriminaciju, stigmu, traumu.
    CIK podigao prag tolerancije za zloupotrebe predizborne kampanje