Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Predstavljanje studije koregulacija štetnog online sadržaja u Bosni i Hercegovini. Foto: BIRN BiH

Studija za regulaciju se bavi okvirom adekvatne zaštite od štetnih online sadržaja, uključujući govor mržnje i dezinformacije, uz poštivanje slobode izražavanja i javne debate kao temeljnih vrijednosti demokratskog društva.

Autorica Asja Rokša-Zubčević, ekspertica Vijeća Evrope, kazala je tokom predstavljanja da studija nudi presjek postojećih standarda i modela na evropskom nivou i stavlja ih u kontekst bosanskohercegovačkog regulatornog okvira, s ciljem zaštite od štetnih online sadržaja.

“Prvenstveni cilj je bio da se akcentiraju pitanja vezana za štetne sadržaje na internetu, s posebnim akcentom na govor mržnje i dezinformacije, da na jednostavan način prikažemo i pokažemo pojmove i definicije. (…) Posebno smo bili zainteresovani da napravimo mapiranje domaćih aktera za koje smatramo da trebaju biti uključeni u ovu sferu zaštite od štetnih sadržaja na internetu”, rekla je Rokša-Zubčević.

Ovom studijom su predstavljene preporuke za unapređenje zaštite od štetnog online sadržaja, s posebnim osvrtom na razvijanje multisektorske saradnje unutar BiH, uključujući vladine, nevladine, akademske sektore, kako bi se zajednički pristupilo borbi protiv govora mržnje, dezinformacija i drugih štetnih sadržaja.

Rokša-Zubčević je dodala da se u ovaj proces trebaju uključiti svi učesnici društva, uključujući civilno društvo i medije.

Preporuke se, između ostalog, odnose i na potencijalne intervencije u zakonodavnom i regulatornom okviru, pristup zasnovan na saradnji koji je neophodan za rješavanje brojnih izazova u vezi sa štetnim sadržajem, kao i potencijalno daljnje učešće Vijeća Evrope u radu na ovim pitanjima.

“Dobar dio preporuka se tiče uspostavljanja platforme i saradnje, koje smo mi kao autori studije prepoznali i dajemo prijedlog da jedan od glavnih u tom koregulatornom čvorištu bude Regulatorna agencija za komunikaciju zbog uloge, mandata  i iskustva”, objasnila je ona.

Uzimajući u obzir da bi usvajanje posebnog zakona za ove potrebe trajao dugo, predloženo je da se platforma osnuje na osnovu podzakonskog akta, tačnije odluke koju bi usvojilo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine.

“Ovom odlukom bi trebalo definirati djelokrug i principe njenog rada, uloge i obaveze svih partnera u okviru ove platforme za saradnju, metodologiju rada i mehanizam koordinacije, kao i pitanja finansiranja”, stoji u preporuci studije.

Iz Vijeća Evrope su naveli da su preporuke usklađene sa evropskim standardima, odnosno s mjerama predloženim u aktu EU o digitalnim uslugama (DSA).

“Nalazi studije kreću od netransparentnosti, nepostojanja registara, nedovoljne profesionalne etike, političkih i drugih uticaja”, kazala je Rokša-Zubčević i dodala da se štetni narativi odnose na kompanije koje imaju apsolutnu dominaciju i potpunu dominaciju, te monopol bez ikakve konkurencije.

 

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve