Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Branislav Zeljković i Slavko Bojić s advokaticom Jadrankom Ivanović. Foto: BIRN BiH

Bojićeva Odbrana je Okružnom sudu u Banjaluci u petak u 15 časova dostavila molbu za odgađanje ročišta, navodeći da se optuženom pogoršalo zdravstveno stanje.

On je danas došao na ročište, ali je rekao da je pod velikom količinom lijekova, samo da bi mogao stabilizovati puls.

“Ne radi se o izmišljenoj priči. Imam stvarno veliki zdravstveni problem, ali sam danas došao ovdje zato što je neko iz Suda ili Tužilaštva čak zvao mog porodičnog ljekara da provjeri moje stanje“, rekao je Bojić.

U medicinskoj dokumentaciji koju je dostavio Sudu navodi se da mu je otvoreno bolovanje, da je spriječen da radi, te da se upućuje na bolničko liječenje zbog pretraga.

“Uputnicu za bolničko liječenje sam dobio prije nekoliko dana, međutim, s obzirom da nisam hitan slučaj, rekli su da sačekam da se oslobodi krevet u UKC-u Banjaluka“, kazao je Bojić.

Odlaganju ročišta protivila se tužiteljica Sanja Tadić Stojisavljević, koja je rekla da je zbog Bojićevog zdravstvenog stanja izgubljena godina dana suđenja, te da on zloupotrebljava svoja prava.

“Ja sam lično optuženog vidjela tokom bolovanja da sjedi u kafiću u gradu. On je i danas ovdje i nema nijedne smetnje da prisustvuje na ročištima koja su već skraćena na tri sata zbog njegovog zdravlja“, izjavila je Tadić Stojisavljević.

Predsjedavajući Sudskog vijeća je rekao da će prema Bojiću morati zauzeti drugačiji “tretman i režim“ i da nije korektno da zahtjev za odgodu ročišta šalje u petak pred kraj radnog vremena, te podsjetio optuženog da se nije pojavio ni na prethodnom ročištu.

Ipak, nakon kraće rasprave, ročište je odgođeno, a nastavak je najavljen za 8. juli.

Podsjećamo, Bojić, direktor firme “Procontrol“, obuhvaćen je optužnicom koja je podignuta protiv bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, Branislava Zeljkovića, i još tri osobe za zloupotrebu položaja prilikom nabavki tokom trajanja koronavirusa.

Uz njih dvojicu, optuženi su i direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, direktor turističke agencije “Travel for fun” Saša Marković te bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić.

Terete se da su u postupcima javnih nabavki, za vrijeme trajanja virusa korona, oštetili Republiku Srpsku za 1,3 miliona KM.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a