Ponedjeljak, 16 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Visoko sudsko i tužilačko vijeće. Foto: BIRN BiH

Sudija Osnovnog suda u Doboju, Tomislav Kljajić se, kako je rečeno na pripremnom ročištu, disciplinskom tužbom tereti da je u sedam predmeta neopravdano kasnio s izradom odluka, usljed čega je došlo do zastare.

Prema prvoj tački tužbe, Kljajić se tereti da je u jednom prekršajnom predmetu neopravdano kasnio u izradi odluka, što je doprinijelo da dođe u zastaru.

Kako je pročitala disciplinska tužiteljica Dejana Bojanić, sudija Kljajić se tereti da je zadužio šest krivičnih predmeta u kojima je u međuvremenu došlo do zastare. Ti predmeti su, kako je rekla Bojanić, bili u planu za rješavanje starih predmeta.

Sudija Kljajić je naveo da ne bi mogao priznati tužbu jer je “svim svojim snagama” uradio sve, a što će i pokušavati dokazati.

“Nisam bio u objektivnoj mogućnosti da blagovremeno uradim u svim predmetima sve”, kazao je Kljajić i dodao da trenutno u radu ima tri referata – krivični, prekršajni i izvršni.

Glavno ročište je zakazano za 2. septembar, kada će se provesti materijalni dokazi Ureda disciplinskog tužioca, te biti saslušani sudija Kljajić i njegova saradnica.

Najčitanije
Saznajte više
Svjesno zaobilaženje zakona sudije Kulaša ili slučaj krajnje nužde
Ured disciplinskog tužioca zatražio je, zbog kršenja Etičkog kodeksa, kažnjavanje predsjednika Okružnog privrednog suda u Doboju Mate Kulaša, čiji je punomoćnik predložio odbijanje tužbe, navodeći da procesne odluke ne mogu biti predmet disciplinskog postupka.
Ljuban Vuković: Iduće sedmice presuda za prijetnje sutkinji Seni Uzunović
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi zatražilo kaznu za Ljubana Vukovića zbog ometanja rada pravosuđa, odnosno prijetnji sutkinji Seni Uzunović, dok je Odbrana predložila oslobađanje, te je izricanje presude najavljeno za 24. februar.
Tri i po godine zatvora za prijetnje terorističkim djelom