Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Predstavljanje publikacije “Kvalitet i efikasnost procesuiranja visoke korupcije u BiH”. Foto: Transparency International

Publikacija “Kvalitet i efikasnost procesuiranja visoke korupcije u Bosni i Hercegovini” Transparency Internationala pokazuje da su od 2021. do 2023. na nivou cjelokupne tužilačke zajednice u BiH bila u radu 84 krivična predmeta, uspostavljena na osnovu podnesenih krivičnih prijava, ili po službenoj dužnosti od strane samih tužilaštava.

Prema ovoj analizi, iako je prisutan trend povećanja broja ovih predmeta u tužilačkom radu, s pravom se izvodi zaključak o “izuzetno malom broju predmeta visoke korupcije u radu, što je i početna osnova loših konačnih rezultata na ovom polju, u smislu podignutih optužnica, te donesenih pravosnažnih presuda”.

“Izuzetno mali broj formiranih predmeta visoke korupcije, odnosno njihov potpuni izostanak na pojedinim instancama, sugeriše i na pasivno držanje tužilaca kada je u pitanju formiranje krivičnih predmeta”, navodi se u analizi.

Na predstavljanju analize ambasador Norveške u BiH Olav Reinertsen kazao je da civilno društvo ima ključnu ulogu u praćenju vlasti, informisanju građana i osiguravanju implementacije zakonskih odredbi.

“Nastavljamo svjedočiti ključnoj ulozi koju civilno društvo ima u praćenju rada vlasti, informisanju građana i osiguravanju i primjene zakona. Vladavina prava se ne odnosi samo na institucije i nove zakone, već i na ljude koji ih provode i poštuju. To zahtijeva kontinuirani nadzor, odgovornost i posvećenost postizanju višeg kvaliteta i veće efikasnosti”, izjavio je Reinertsen.

U institucionalnom smislu, polovina tužilačke zajednice u BiH je potpuno nijema kada su u pitanju istrage visoke korupcije, te im kao takva ostaje puka nepoznanica, što govori o generalnoj nefunkcionalnosti i njenoj pasivnosti u kontekstu ove vrste kriminaliteta, stoji u analizi.

Kako se navodi, polovina tužilaštava u Bosni i Hercegovini za tri godine nije pokrenula niti jednu istragu za krivična djela visoke korupcije, dok je tek jedan od devet tužilaca, koji rade na predmetima privrednog kriminala i korupcije, tokom 2023. godine pokrenuo istragu za visoku korupciju.

“Dijagnoza stanja u pravosuđu već je godinama, ako ne i decenijama, jasna – stanje potpune institucionalne zarobljenosti pravosuđa od strane političkih elita i organizovanog kriminala koji djeluju u simbiozi. Nažalost, kao reakciju na taj kompleksan problem, imamo fingiranje pravosudne reforme, što sasvim očekivano za posljedicu ima dalje pogoršanje stanja u pravosuđu“, naveo je Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparencyja.

Navedeno je da svaka peta optužnica za visoku korupciju nije potvrđena od sudije za prethodno saslušanje, u smislu postojanja osnovane sumnje da su osumnjičeni izvršili krivična djela za koja su optuženi.

Na godišnjem nivou, dinamika optuživanja visoke korupcije je u blagom porastu tako što je u 2021. godini podignuto 12 optužnica, u 2022. je bilo 17, dok je u 2023. podignuto ukupno 20 optužnica.

“Uprkos godišnjem rastu broja podignutih optužnica, dinamika optuživanja visoke korupcije govori o dva temeljna negativna indikatora. Najprije, mali broj optužnica za period od tri godine, u odnosu na cjelokupni tužilački sistem u BiH. Na drugoj strani, očit nesrazmjer u optuživanju visoke korupcije među tužilaštvima u BiH”, navodi se.

Prema analizi, pravosnažne presude u predmetima visoke korupcije su rijetkost, a kaznena politika izuzetno blaga.

Tokom 2021. donesene su četiri pravosnažne presude u predmetima visoke korupcije, dok se taj broj povećao na deset u 2022. i na 11 u 2023. godini, što je povećanje veće od dva puta koje je, kao takvo, srazmjerno procentualnom uvećanju broja podignutih optužnica.

Ali je to prilično nedovoljno za postizanje adekvatnih standarda u ovoj oblasti. Angažman cjelokupnog pravosudnog aparata u BiH ukupno je proizveo 25 pravosnažno riješenih pravnih stvari okarakterisanih kao visoka korupcija – kroz period od tri godine.

Od ovih pravosnažnih presuda, bilo je 18 osuđujućih, šest oslobađajućih i jedna odbijajuća.

U kontekstu prisutne kaznene politike, sudovi su samo u 11 presuda izrekli kaznu zatvora, dok je u sedam presuda izrečena uslovna osuda.

Jedan od indikatora koji u najvećoj mjeri utiče na negativnu percepciju javnosti o radu pravosuđa u BiH jeste izuzetno dugo trajanje pokrenutih krivičnih postupaka.

Prezentovani rezultati rada pravosuđa u procesuiranju krivičnih djela korupcije samo potvrđuju nalaze istraživanja Indeksa percepcije korupcije za 2023. godinu, koje pokazuje da BiH ima najnižu ocjenu u regiji Zapadnog Balkana.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem