Ponedjeljak, 19 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ekshumacija na području opštine Pale. Foto: Tužilaštvo BiH

Iz Tužilaštva su naveli da su ostaci pronađeni na neobilježenim mjestima za ukop na groblju Repca.

“Prema prikupljenim informacijama, za jednu od pronađenih osoba postoji vjerovatnoća da se radi o posmrtnim ostacima žrtve srpske nacionalnosti, nestale na području Sarajeva 1994. godine”, stoji u saopštenju, kao i da će identiteti nestalih osoba biti utvrđeni DNK analizom.

Osim stručnog saradnika iz Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH koji je koordinirao rad ovlaštenih osoba, na ekshumaciji su bili prisutni ljekar-patolog sudske medicine, predstavnici Instituta za nestale osobe (INO) BiH, Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) u BiH, radnici koji su vršili radove, kao i službenici Policijske stanice Pale koji su osiguravali lokaciju i pružili krim-tehničku podršku.

Najčitanije
Saznajte više
Otac Zeničanina zarobljenog u Ukrajini: Ne odobravam odlazak u rusku vojsku
Ukrajinski portal objavio je ispovijest Selvera Hrustića iz Bosne i Hercegovine, koji je rekao da se pridružio ruskoj vojsci. Potom su ga zarobile ukrajinske snage. Njegov otac je za Detektor kazao da je najvažnije da mu je sin živ.
Miodrag Malić: Iduće sedmice presuda za veličanje osuđenih za ratne zločine
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je da Miodrag Malić bude osuđen zbog veličanja osuđenih za ratne zločine, dok je Odbrana ocijenila da optuženi nije počinio to djelo i predložila oslobađajuću presudu.
Deset mjeseci od krivične prijave protiv Miroslava Kraljevića nema tužilačke odluke
Potvrđena optužnica za zloupotrebe pri nabavci medicinske opreme u Tuzli