Srijeda, 2 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Zanatski centar Brčko. Foto: UDIK

Iz Udruženja podsjećaju da su, nakon 25. maja 2023, polovinom marta ove godine istu inicijativu uputili gradonačelniku i predsjedniku Skupštine Brčko distrikta, te na adrese pet skupštinskih komisija, ali odgovor još nisu dobili.

Na ulazu u Zanatski centar, kako se navodi u saopćenju UDIK-a, Goran Jelisić je likvidirao nesrpske civile, a 7. maja 1992. godine beogradski fotoreporter Bojan Stojanović na tom mjestu je dokumentovao ubistva Huseina Krše i Hajrudina Muzurovića.

“Fotografije su postale dokaz ratnih zločina u Bosanskoj Posavini. No, iako se radi o prepoznatljivim slikama i lokaciji u strogom centru grada, odgovor Skupštine Brčko distrikta još uvijek nismo zaprimili”, navodi se u saopćenju ove organizacije, koja će s porodicama ubijenih civila Muzurović i Kršo sutra obići mjesto zločina.

Tim činom će, kako su rekli, nakon 32 godine srodnicima prvi put biti omogućeno da na mjestu egzekucije njihovih najmilijih polože cvijeće i zajedno ih se sjete, te da od vlasti Brčko distrikta BiH zatraže podizanje spomen-ploče.

“Tužno je da porodice ubijenih civila nisu do sada imale priliku da odaju počast na mjestu ubistva njihovih najmilijih. No, ipak nije iznenađujuće s obzirom na dosadašnje politike sjećanja i propuste u procesu suočavanja s prošlošću. Zbog toga i nastojimo da kroz ovu inicijativu komemorisanja skrenemo pažnju na važnost obilježavanja pomenute lokacije”, kaže za Detektor Edvin Kanka Ćudić, osnivač i koordinator UDIK-a.

“Poznato je da su na tom mjestu ubijani i drugi civili, ali su fotografije egzekucije Hajrudina Muzurovića i Huseina Krše obišle svijet i postale važan materijal za razumijevanje konteksta ratnih dešavanja u Brčkom. Naposljetku je bitno i zbog činjenice da su te fotografije pomogle u dokumentovanju ratnih zločina u Brčkom. Da nije bilo tih fotografija, možda nikada ne bismo bili dovoljno svjesni o razmjerama etničkog čišćenja ovog grada”, kaže Ćudić, koji smatra da bi “lokalna vlast trebala ispraviti nepravdu zanemarivanja ove lokacije te je, zbog mladih, obilježiti odgovarajućom spomen-pločom”.

Gorana Jelisića je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) osudio na 40 godina zatvora u svojstvu stražara logora “Luka” zbog zločina protiv čovječnosti, a kaznu izdržava u Italiji. Zbog zločina u Brčkom, u MKSJ-u je na 18 godina zatvora osuđen Ranko Češić, nekadašnji pripadnik Teritorijalne odbrane i specijalnog policijskog voda u tom gradu.

Udruženje logoraša Brčko distrikta će sutra u krugu nekadašnjeg logora “Luka” obilježiti Dan logoraša, a kroz ovaj objekat je, prema njihovim procjenama, prošlo više od 3.000 osoba, dok je između 180 i 200 ljudi ubijeno i bačeno u Savu, ili u udaljene masovne grobnice.

Amir Didić, predsjednik Udruženja logoraša Brčko distrikta, prisjeća se kako je 19. maja 1992. bio zarobljen u selu Mirosavci i odveden u policiju, odakle je prebačen u “Luku”, gdje je proveo dva mjeseca.

“Bio sam konstantno premlaćivan. Ja i Andrija Tufegdžić smo najgore prošli. Bili smo tučeni i mučeni. Oni su nas bacili iza, kod kancelarija. Bili smo se ucrvali i otpisali su nas. Nekako smo preživjeli i odatle prebačeni u logor ‘Batković’, gdje sam proveo tri mjeseca”, priča Didić.

Kaže da, poput brojnih drugih logoraša, nije zadovoljan radom pravosudnih institucija u ovome gradu. Podsjeća da su za zločine u Brčkom osuđeni bivši policajci Dragan Živković “Travolta” i Branko Pudić, na kazne zatvora u trajanju od jedne godine – koje su otkupili.

U Detektorovoj bazi Sudski utvrđenih činjenica o ratu u BiH se navodi da su srpske snage od početka maja 1992. pa nadalje u Brčkom zatočavale uglavnom bošnjačke i hrvatske civile na 14 lokacija, između ostalog u zgradi Stanice javne bezbjednosti, preduzeću “Laser”, sportskoj dvorani “Partizan”, restoranu “Vestfalija”, fudbalskom stadionu, osnovnoj školi u Lončarima, prodavnici zemljoradničke zadruge “Pelagićevo”, džamiji u Kolobarama, hotelu “Posavina”, bolnici u Brčkom i Vatrogasnom domu.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a