Vijest

Žrtve ratne torture u Republici Srpskoj uključene u poziv za banjsku rehabilitaciju

8. Marta 2024.13:29
Vlada Republike Srpske donijela je odluku kojom je data saglasnost za raspisivanje Projekta banjske rehabilitacije za ratne vojne invalide, članove porodica poginulih boraca i, po prvi put, žrtve ratne torture u ovom entitetu.
Vlada Republike Srpske. Foto: Vlada RS

Iako Zakon o zaštiti žrtava ratne torture predviđa ovo pravo za pojedince sa ostvarenim statusom, nijedan do sada raspisani javni poziv nije uključivao ovu kategoriju, saopćeno je iz organizacije TRIAL International, koja je zajedno s fondacijama “Udružene žene” i “Lara” pozdravila ovu odluku.

Iz TRIAL-a navode kako je raspisivanje javnog poziva rezultat zalaganja ove organizacije i fondacija “Udružene žene” i “Lara”, kao i rada predstavnika institucija i međunarodnih organizacija. Evropska unija je bila aktivni zagovarač implementacije ovog prava kao jednog u nizu koraka koje vlasti trebaju poduzeti kako bi obezbijedile realizaciju ključnog prioriteta u procesu evropskih integracija koji se odnosi na unapređenje okruženja pogodnog za pomirenje, a sve u cilju obezbjeđivanja reparativnih mjera za žrtve ratnih zločina.

Adrijana Hanušić Bećirović, viša pravna savjetnica TRIAL-a, navodi kako je Republika Srpska učinila značajan iskorak u regionu.

“Prije tri godine, žrtve su u razgovorima s nama i drugim pružateljima podrške počele sve intenzivnije artikulisati potrebu za banjskom rehabilitacijom, s obzirom na to da višestruke posljedice, koje već decenijama trpe zbog pretrpljene torture, starenjem postaju sve izraženije”, kazala je.

Izrazila je nadu da će i Federacija bez odlaganja osigurati implementaciju u praksi ovog prava za civilne žrtve rata u tom entitetu.

U saopćenju se navodi kako je Ministarstvo boračko-invalidske zaštite RS-a za Projekat banjske rehabilitacije ove godine izdvojilo 500.000 КМ.

“Nadamo se da će žrtve imati priliku da kontinuirano koriste ovo pravo bez dodatnih administrativnih prepreka te da će status biti dovoljan osnov za korištenje rehabilitacije u zdravstvenim ustanovama koje pored medicinskih usluga nude i psihosocijalnu podršku od strane stručnih lica koja su senzibilisana za trauma orijentisan rad”, rekla je Gorica Ivić, izvršna direktorica Fondacije “Udružene žene” iz Banje Luke.

Potreba za banjskom rehabilitacijom za žrtve ratne torture, kako se navodi, naglašena je i na nedavno održanim događajima u Banjoj Luci i Bijeljini, prilikom kojih je predstavljena i analiza “Izazovi u implementaciji Zakona o zaštiti žrtava ratne torture Republike Srpske”.

Zagovaranje za unapređenje implementacije aktivno je počelo inicijativom TRIAL Internationala i partnerskih organizacija još u oktobru 2022. godine. Pored banjske rehabilitacije, inicijativa se fokusirala i na produženje ili ukidanje roka za sticanje statusa žrtve ratne torture.

Radmila Žigić iz Fondacije “Lara” navodi da još nisu izgubili vjeru da će zakonodavna i izvršna vlast prepoznati potrebu da se produži rok za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje statusa i prava za brojne žrtve ratnog seksualnog nasilja i drugih oblika torture koje ova prava još nisu tražile.

“Očekujemo da će izmjene Zakona o zaštiti žrtava ratne torture ući u agendu rada vlasti u Republici Srpskoj u 2024. godini”, dodala je.

Aktivnosti ka adresiranju ovih važnih potreba za preživjele podržala je Vlada Ujedinjenog Kraljevstva.

Lamija Grebo