Srijeda, 10 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Vareš. Foto: BIRN BiH

Prema optužnici, Čizmo i Jezerak su na području općine Vareš –  postupajući po prethodnom dogovoru, svjesni svoga djela, što su i htjeli – javno izazvali vjersku mržnju i oštetili tuđu pokretnu stvar.

Oni se terete da su prolazeći dvorištem Rimokatoličke crkve Svetog Mihovila, pored spomenika poginulim braniteljima HVO-a Vareš, prišli jarbolu te podesnim predmetom i upotrebom fizičke snage odvrnuli matice sa nosača jarbola na kojem su se nalazile zastave “hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini“ i Vatikana, koje su skinuli i odnijeli.

Tom prilikom su, kako se navodi, jarbol srušili, čime su počinili krivična djela “izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti” te “oštećenje tuđe stvari”.

Iz Općinskog suda u Visokom su za Detektor naveli da ročište za izjašnjenje o krivnji još uvijek nije zakazano.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni Sud BiH privremeno stavio van snage zaključke Narodne skupštine o Dodikovom mandatu
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je stavio van snage zaključke u vezi s odlukom Centralne izborne komisije o prestanku mandata Milorada Dodika, koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na jednoj od prethodnih sjednica.
Produžene mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam u Bosanskoj Krupi
Državni sud je, na prijedlog Tužilaštva Bosne i Hercegovine, produžio mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam i vrbovanje radi terorističkih aktivnosti u Bosanskoj Krupi, povezanih s istragom o napadu na Policijsku stanicu u ovom gradu prije gotovo godinu dana, kada je jedan policijski službenik ubijen, a drugi povrijeđen.
Spomen-ploča jedino sjećanje na majku i sestru u Grabovici