Ponedjeljak, 23 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Vojin Pavlović. Foto: BIRN BiH

Optužnicom mu se stavlja na teret da je 10. marta 2023. godine u Bratuncu veličao osuđenog za genocid.

“Kao predsjednik Upravnog odbora Udruženja ‘Istočna Alternativa’ Republike Srpske, kao i stanovnik Bratunca, postavio je transparent sa likom i ispisanom porukom u kojoj se veliča i podržava osoba osuđena za ratne zločine”, navodi se u saopćenju Državnog tužilaštva.

Ovime je, kako se navodi, izazvao uznemirenje i strah kod većeg dijela stanovnika na tom području, koji su vidjeli postavljeni transparent u centru grada, a posebno kod povratničke populacije koja je pretrpjela teška stradanja u proteklom ratu.

Najčitanije
Saznajte više
Fond PIO Crne Gore najavio prekid ugovora sa rehabilitacionim centrom „Vilina Vlas“
Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore najavio je raskid ugovora s rehabilitacionim centrom “Vilina Vlas“ u Višegradu i njegovo skidanje s programa odmora i oporavka za korisnike i korisnice prava na penziju, naveli su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) iz Crne Gore i Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) iz Bosne i Hercegovine.
Nedovoljno istraženo stradanje Roma tokom rata u BiH
Stradanje Roma u ratu u Bosni i Hercegovini nije dovoljno istraženo, dokumentovano i priznato, a aktivistima je cilj pravda, pravedna reparacija i sjećanje, poručeno je na konferenciji “Istinom do pravde: Trideset godina tišine o stradanju Roma u periodu 1992-1995”.
U aprilu glavna rasprava protiv sutkinje iz Banja Luke
Sud BiH i VSTV prebacuju odgovornost za implementaciju presude Miloradu Dodiku