Utorak, 11 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Obuka CEST-a i CSEC-a o pravnom okviru u oblasti cyber sigurnosti u BiH. Foto: BIRN BiH

Ova dva centra zajednički su organizirali obuku kojom su željeli ukazati na trenutno stanje pravnih okvira za cyber sigurnost u našoj zemlji i identificirati oblasti koje nisu dovoljno razvijene.

Arben Murtezić, direktor CEST-a, pojasnio je kako je BiH potreban hitan ali i ozbiljan odgovor na probleme u cyber sigurnosti s kojima se suočava, te da multidisciplinarni pristup u ovom problemu ne smije biti samo fraza koju svi koriste.

“Što se tiče pravnog okvira u BiH te često postavljenog pitanja šta nam to nedostaje, mogu reći da se to u ovom trenutku svodi samo na ono što zovu ‘stručno nagađanje’. Za konkretan i relevantan odgovor potrebna nam je šira i dubinska analiza, što je ozbiljan posao”, kaže Murtezić.

Ovakvim obukama će, smatra, svim učesnicima u procesu kreiranja pravnog okvira biti predstavljeno koliki je zapravo uticaj zakonodavstva o cyber sigurnosti na društvo i državnu sigurnost, te ukazano na važnost i prednost dobro uspostavljenog pravnog okvira koji bi BiH morala uskladiti s onim u Evropskoj uniji.

U ovom poslu priključili su im se i članovi CSEC-a s kojima je potpisan i memorandum o saradnji. Na taj način se nadaju dugoročnijoj saradnji sa stručnjacima za cyber sigurnost, kako bi u ovoj oblasti bio postavljen adekvatan zakonodavni i strateški temelj u BiH.

Voditelj CSEC-a Predrag Puharić pojašnjava da je ovakva saradnja prirodna i neophodna kako bi sfera cyber sigurnosti, njeni akteri i njihove obaveze bili regulirani prema određenim standardima.

“Oni znaju koliko je važna cyber sigurnost za sveukupno stanje sigurnosti jednog društva i znaju na koje probleme nailaze u svom radu, tako da nam oni mogu dati najbolje savjete i ulazne podatke kako bismo zajedno došli do najboljih prijedloga za zakonska rješenja”, navodi Puharić

Ovakva edukacija, dodaje Puharić, jedna je od prvih i želja im je da u narednom periodu budu još proaktivniji, kako bi došli do prijedloga zakonskih rješenja, čime bi ove aktivnosti bile pokrenute u potpunosti.

Takav stav navodi i Murtezić, koji kaže da su edukacije samo jedan od koraka u pravcu kreiranja adekvatnih zakonskih i strateških rješenja, čime bi konačno svaki dio društva u našoj zemlji bio uključen u zaštitu od cyber prijetnji.

“Državne institucije i agencije za provođenje zakona se moraju prilagoditi situaciji da se neka ključna znanja i tehnologije nalaze izvan tog sistema, od multinacionalnih kompanija do manjih firmi, nevladinog sektora, pa i pojedinaca”, zaključuje Murtezić.

Povezane vijesti
Saznajte više
Studenti na protestima u Sarajevu zatražili pokretanje istraga zbog poplava u oktobru
Pokretanje istraga i podizanje optužnica protiv odgovornih za smrt 27 osoba tokom poplava u oktobru 2024. godine u Bosni i Hercegovini, kao i pregled utroška donacija te javna objava planova i dinamike sanacija poplavljenih područja, samo su neki od zahtjeva sa studentskog protesta organizovanog danas u Sarajevu.
Dragan Šojić ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Sredinom februara završne riječi na obnovljenom suđenju Draganu Šojiću
Pred Apelacionim vijećem Suda Bosne i Hercegovine počelo je obnovljeno suđenje Draganu Šojiću, bivšem direktoru Službe za zajedničke poslove institucija BiH, koji je u prvostepenom postupku oslobođen optužbi za zloupotrebu položaja ili ovlasti.
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Foči