Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Iz Suda su naveli da je prihvaćen prijedlog Tužilaštva, te je Kapiću produžen pritvor koji može trajati najduže dvije godine od dana potvrđivanja optužnice, odnosno do 16. januara 2026. godine ili do nove odluke Suda.

Državno tužilaštvo je zatražilo da se Kapiću za još tri mjeseca produži pritvor, dok se Odbrana tome usprotivila, uz prijedlog da mu se odrede mjere zabrane.

Kapić se tereti da je sredinom 2023. godine – s ciljem ozbiljnog zastrašivanja stanovništva i destabilizacije društva, zajedno s njemu poznatim licima, koristeći internet aplikacije putem mobilnog telefona – dogovarao i planirao napad na džamiju “Bosna” u Zenici.

“Napad bi izvršio postavljanjem eksplozivne naprave koja bi bila sastavljena od živinog eksploziva i TNT-a u istoj džamiji, a sve s ciljem kažnjavanja učenjaka i pripadnika Islamske zajednice u BiH koji objavljuju fetve protiv terorističke organizacije ‘ISIS’, kao i kažnjavanja onih pripadnika Islamske zajednice BiH koji članove terorističke organizacije ‘ISIS’,  prijavljuju organima gonjenja u BiH”, navodi se u optužnici.

Kapić je ranije osuđen na jedinstvenu kaznu od godinu i deset mjeseci zbog ratovanja u Siriji i nedozvoljenog držanja oružja.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.