Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Kako je saopšteno iz Tužilaštva, Porić se tereti da je u svojstvu komandira Vojne policije Armije BiH u ljeto 1995. godine – prilikom napada i zarobljavanja najmanje 25 pripadnika Vojske Republike Srpske na lokalitetima Kobiljnjaka, Osmače i Ćolujka – lično učestvovao u odvođenju i strijeljanju, te kao komandir nije poduzeo ništa da spriječi podređene vojne policajce da čine zločine, niti ih je kaznio.

“Četiri zarobljenika su odmah ubijena, a preostali odvedeni u zatočenje u objekte pritvora koje je kontrolisala Vojna policija 511. slavne brdske brigade ABiH, nakon čega su navedeni zarobljenici ubijeni na tri lokacije – neki pucnjima iz vatrenog oružja, a dio teškim premlaćivanjem do smrti”, navodi se u saopštenju Tužilaštva.

Tužilaštvo također navodi da je Porić stalno nastanjen u Austriji i da će u narednom periodu poduzeti aktivnosti za njegovo izručenje i suđenje u BiH. On, prema Tužilaštvu, osim bosanskohercegovačkog,  posjeduje i slovensko državljanstvo.

U augustu 2023. godine Državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Nedžada Ćehića zvanog Ćeha, nekadašnjeg pripadnika Vojne policije 511. slavne brdske brigade Armije BiH, zbog učešća u odvođenju ratnih zarobljenika i njihovim ubistvima na području Bosanske Krupe 1995. godine.

Ćehić, koji je optužen za zločin protiv ratnih zarobljenika, bio je nedostupan pravosudnim institucijama dok nije u junu 2023. godine izručen iz Austrije. Njegov predmet spojen je s predmetom u kome se u Državnom sudu sudi nekadašnjim pripadnicima Armije BiH Senadu Bužimkiću, Rizahu Fajiću, Almiru Sefiću, Erminu Kadiću, Amiru Patkoviću, Irfi Velagiću i Suadu Nesimoviću.

Najčitanije
Saznajte više
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Nenad Stevandić i Milorad Dodik. Foto: X
Sud BiH potvrdio da međunarodna crvena potjernica za Dodikom i Stevandićem nije stupila na snagu
Međunarodna crvena potjernica za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem nije stupila na snagu, potvrđeno je za Detektor iz Suda Bosne i Hercegovine.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a