Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Spomen-obilježje u Briševu. Foto BIRN BiH

Optužnica za zločine u selu Briševo tereti Veljka Brajića, Slobodana Taranjca, Ranka Kaurina, Branka Dženopoljca i Draška Topića, u svojstvu visokih komandanata Vojske Republike Srpske (VRS), Kriznog štaba Ljubovija i pripadnika oružanih formacija.

Osumnjičeni su da su krajem jula 1992. godine planirali i učestvovali u oružanom topničkom i pješadijskom napadu na nebranjeno selo Briševo i okolna mjesta u blizini Prijedora, nastanjeno uglavnom civilnim stanovništvom hrvatske nacionalnosti. Tom prilikom je, kako se navodi u saopćenju, u samo nekoliko sati ubijena 61 žrtva, među kojima je najmlađi dječak od 16 godina, a najstarija žrtva imala je 81 godinu, kao i jedna maloljetna žrtva bošnjačke nacionalnosti.

“Tri osobe su nestale i njihovi posmrtni ostaci do danas nisu pronađeni. Prilikom napada počinjena su silovanja i seksualna zlostavljanja nekoliko žrtava, a više desetina osoba, uglavnom muškaraca, odvedeno je u nezakonito zatočenje u prijedorske logore, te je nekoliko žrtava preminulo tijekom transporta, a u logoru ‘Omarska’ ubijena su najmanje tri zatočenika dovezena iz Briševa“, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.

Prilikom napada uništavani su i zapaljeni vjerski i civilni objekti, a preživjelo civilno stanovništvo iz naselja Briševo i drugih obližnjih naselja protjerano je i prislino preseljeno s tog područja. Nakon napada na ova mjesta, u njima nije ostao živjeti niti jedan stanovnik hrvatske nacionalnosti, a i danas u njemu živi vrlo mali broj povratnika.

Tijela većeg broja žrtava su pronađena, ekshumirana i identificirana uglavnom tokom 1997., 1998. i 2001. godine.

Trenutno pred Sudom BiH traje suđenje optuženom Taranjcu i još osmorici za učešće u nezakonitom zarobljavanju i zatvaranju 120 muškaraca – u Domu u Miskoj Glavi, a potom i na stadionu u Ljubiji – te njihovom mučenju i ubistvima počinjenim krajem jula 1992. godine.

Detektor je ranije u TV Justice emisiji govorio o neprocesuiranom zločinu u selu Briševo.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću