Ponedjeljak, 18 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Advokatica Vasvija Vidović nakon presude Novaliću i ostalima. Foto: BIRN BiH

Karačić Brković je kazala da može potvrditi da je Vidović puštena, nakon što je danas saslušana u Tužilaštvu BiH.

“Nije se branila šutnjom”, pojasnila se advokatica, ali više informacija ne može iznositi jer je istraga u toku.

Dodala je da za sada nema informacija o potencijalnim mjerama zabrane, jer je ročište za određivanje pritvora predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije Osmanu Mehmedagiću u toku. Pritvor za njih zatražilo je Tužilaštvo BiH zbog sumnje da su počinili zloupotrebu položaja i nezakonito prisluškivali sudije i tužioce 2020. godine.

Debevec je danas suspendovan.

Sve troje su uhapšeni u ponedjeljak, 18. decembra, a dan nakon je glavni državni tužilac Milanko Kajganić kazao da je Vidović pokušala iznijeti iz zgrade Državne agencije za istrage i zaštitu telefon osumnjičenog.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Općinski sud u Jajcu. Foto: Općinski sud
    Zatražena disciplinska odgovornost sudije iz Jajca
    Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Prvostepene disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) da utvrdi odgovornost sudije Općinskog suda u Jajcu Aleksandra Trkulje po 12 disciplinskih tačaka, dok je on kazao da će Komisija utvrditi da su ove tačke neosnovane i obustaviti postupak.
    Završen disciplinski postupak protiv sutkinje iz Banje Luke
    Punomoćnik tužene je zatražio od disciplinske komisije da odbiju tužbu, dok je disciplinska tužiteljica zatražila odgovornost sutkinje banjalučkog Osnovnog suda Marele Jevtović zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluke i nepostupanju po pravilniku Visokog sudskog i tužilačkog vijeća.