Ponedjeljak, 12 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ljubuški. Foto: BIRN BiH

Petrović je u svojstvu pripadnika Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) optužen za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika od aprila do sredine juna 1993. godine.

“On je u vremenskom periodu od mjeseca aprila 1993. godine do sredine mjeseca juna 1993. godine, u vojnom zatvoru, u prostorijama bivšeg Ministarstva unutrašnjih poslova u Ljubuškom, nečovječno postupao i nanosio povrede tjelesnog integriteta H.L. i M.Š., ratnim zarobljenicima pripadnicima Armije BiH”, stoji u saopćenju Tužilaštva.

Navodi se u saopćenju i da je tokom istrage prikupljena obimna materijalna dokumentacija, saslušan veći broj svjedoka, a putem međunarodne pravne pomoći ispitan osumnjičeni.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Rogatici
U Sudu Bosne i Hercegovine iduće sedmice je planirano održavanje žalbene sjednice na prvostepenu presudu kojom su dvojica bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) osuđena na ukupno sedam godina zatvora za zločine na području Rogatice, dok su trojica oslobođena, potvrđeno je Detektoru.
Željko Budimir, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske. Foto: RTRS Vijesti/Facebook
Deveti januar obilježen uz poruke sankcionisanih političara i desničara
Na obilježavanju 9. januara, kojeg je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim praznikom, i ove godine veliki je broj zvaničnika ovog entiteta koji se nalaze pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i drugih zemalja, kao i optuženi ministri iz Srbije.
Potvrđena optužnica za pomaganje u genocidu u Srebrenici
Reakcija OSCE-a na postove Benjamine Karić: Kritičko izvještavanje se treba tolerisati
CIK najavljuje sankcionisanje govora mržnje na ponovljenim izborima u Republici Srpskoj