Utorak, 24 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Na pripremnom ročištu je rečeno da nova zamjenica državnog pravobranioca Jelena Cvijetić još uvijek nije u potpunosti upoznata s predmetom i da je moguće sklapanje nagodbe, te je u skladu s tim predložena odgoda.

“Ide se u pravcu mirnog rješenja”, dodala je Cvijetić.

Na današnjem ročištu nisu obrazlagani detalji tužbe.

Krajem augusta prošle godine Apelaciono odjeljenje Suda BiH potvrdilo je presudu kojom su Garaplija, bivši ministar sigurnosti Dragan Mektić te Igor Golijanin i Samir Agić oslobođeni optužbi za zloupotrebe prilikom realizacije projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, vrijednog oko 198.000 eura, a koji je EU finansirala od 2015. do 2017. godine.

Garaplija je bio optužen kao odgovorna osoba i vlasnik Instituta za zaštitu od požara i eksplozija INZA Sarajevo.

Naredno ročište je zakazano za 30. januar 2024. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Bosna i Hercegovina i dalje bez ključnih medijskih zakona
Uprkos obavezama i očekivanjima u procesu evropskih integracija i unapređenja medijskih sloboda tokom prošle godine nije ostvaren suštinski napredak, rečeno je na konferenciji "Medijske slobode u BiH".
Kanadski haker Međedović traži pomilovanje od Donalda Trumpa
Andean Međedović, kanadski matematički genije bosanskohercegovačkih korijena, angažovao je lobističku firmu iz Sjedinjenih Američkih Država kako bi mu pomogla da dobije pomilovanje od američkog predsjednika Donalda Trumpa. On se sumnjiči za krađu nekoliko desetina miliona dolara u kriptovalutama, a jedno vrijeme je boravio u Bosni i Hercegovini, o čemu je Detektor u saradnji s kanadskim CBC-jem pisao početkom ove godine.
Nedovoljno istraženo stradanje Roma tokom rata u BiH
U aprilu glavna rasprava protiv sutkinje iz Banja Luke