Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Sjednica Vijeća ministara BiH. Foto: Vijeće ministara BiH

Revidirana strategija, usvojena u septembru 2020. godine nakon dvije godine kašnjenja, podrazumijevala je da se predmeti ratnih zločina završe do kraja 2023. godine. Detektor je ranije pisao kako ovaj rok neće biti moguće ispoštovati, što je umanjivalo nadu porodica žrtava za postizanje pravde.

Vijeće ministara je, prema objavljenom saopćenju, prihvatilo prijedlog prema kojem se procesuiranje najsloženijih i najprioritetnijih predmeta ratnih zločina pred Sudom BiH i Državnim tužilaštvom, kao i svih ostalih predmeta pred pravosudnim tijelima entiteta i Brčko distrikta produži za dvije godine.

“U informaciji se navodi kako dosadašnja dinamika rješavanja predmeta ratnih zločina i broj preostalih neriješenih predmeta ratnih zločina pred pravosuđem BiH ukazuju na nemogućnost njihova rješavanja u postavljenom roku do kraja ove godine”, stoji u saopćenju Vijeća ministara.

Mandat Nadzornog tijela koje je pratilo provedbu Revidirane strategije započeo je dvije i po godine nakon njenog usvajanja.

Prvom Strategijom za rad na predmetima ratnih zločina, usvojenom u decembru 2008. godine, bilo je predviđeno da se najsloženiji predmeti završe u roku od sedam godina na državnom nivou, a preostali u roku od 15 godina, do čega nije došlo.

Zbog toga je 2018. godine sačinjena Revidirana strategija u kojoj je navedeno da u Državnom tužilaštvu postoji više od 550 neriješenih predmeta ratnih zločina, dok je na entitetskim sudovima i sudu Brčko distrikta oko 200 predmeta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu