Četvrtak, 30 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ekshumacija na lokalitetu Donja Sopotnica. Foto: Tužilaštvo BiH

Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), za Detektor je potvrdila da je na ovoj lokaciji u dvorištu crkve Sveti Georgije pronađena masovna grobnica sekundarnog karaktera na dubini od oko 40 centimetara.

“Pretpostavka je da se radi o žrtvama iz proteklog rata, ali to ne možemo sa sigurnošću reći sve dok se ne izuzmu koštani uzorci koji će biti predmetom DNK analize, kada ćemo utvrditi zapravo o kome se radi u ovom slučaju”, naglasila je Fazlić.

Posmrtni ostaci su, prema saopćenju Tužilaštva, prebačeni u kosturnicu Sveti Marko u Istočnom Sarajevu, gdje će biti izvršena sudsko-medicinska obrada, odnosno utvrđivanje uzroka smrti i uzimanje uzoraka kostiju da bi se DNK analizom utvrdio identitet žrtava.

Procesom ekshumacije, kako je saopćeno, rukovodio je stručni saradnik Odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH, a učestvovali su i predstavnici INO-a BiH, Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) u BiH, stalni sudski vještak – patolog, potrebni radnici uz korištenje adekvatne mehanizacije, kao i policijski službenici Policijske stanice Novo Goražde, koji su osiguravali lokaciju i pružali krim-tehničku podršku.

Prošlog mjeseca također na području ove općine ekshumirani su posmrtni ostaci tri žrtve proteklog rata na lokalitetu Jabučko sedlo, o čemu je Detektor pisao.

Najčitanije
Saznajte više
Alen Kotorić, autor Tik-Tok naloga "Hadžija"
Formiran predmet protiv Hadžije s TikToka zbog sumnje na prevare
Nakon pisanja Detektora, Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona formiralo je predmet protiv Alena Kotorića, koji se sumnjiči da je počinio krivično djelo “prevara”, te se poduzimaju mjere i radnje u cilju donošenja tužilačke odluke, potvrđeno je iz Tužilaštva.
Državni parlament bez dogovora o evropskim zakonima
Zbog nepostojanja entitetske većine, Prijedlog zakona o Sudu Bosne i Hercegovine i Apelacionom sudu BiH naći će se na dnevnom redu na idućoj sjednici Državnog parlamenta, dok je Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH povučen iz parlamentarne procedure.
Vraćen mural Slobodanu Praljku u Mostaru