Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sakib Mahmuljin. Foto: BIRN BiH

Iz Državnog ministarstva pravde za Detektor je rečeno da su u septembru ove godine, diplomatskim putem, od pravosudnih tijela Republike Turske obaviješteni da lokacija Sakiba Mahmuljina još uvijek nije utvrđena.

Sud BiH za Detektor podsjeća da Mahmuljin nije stupio na izdržavanje kazne zatvora 6. decembra 2022., a po zadnjoj informaciji koju imaju, on se nalazi u Turskoj na liječenju.

“Dostavio je medicinsku dokumentaciju klinike iz Turske, a Sud nema informacije da li je osuđeni završio s liječenjem. Po zadnjoj informaciji koju je Sud BiH dobio od Republike Turske, osuđeni Sakib Mahmuljin nije još uvijek lociran u Turskoj”, naveli su iz Suda BiH, koji je u novembru prošle godine izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Mahmuljinom.

Nakon što se nije javio na izdržavanje kazne, Sud BiH je poslao zamolnicu Republici Turskoj za njegovo izručenje.

Krajem aprila 2022. godine Apelaciono odjeljenje Suda BiH osudilo je nekadašnjeg komandanta Trećeg korpusa Armije Bosne i Hercegovine Sakiba Mahmuljina na jedinstvenu kaznu zatvora od osam godina za zločine počinjene 1995. u Vozući i Zavidovićima.

Mahmuljin je osuđen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva na jednu godinu, za ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika na godinu i šest mjeseci, te za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika na šest godina i šest mjeseci zatvora, te mu je izrečena jedinstvena kazna od osam godina zatvora.

Ova presuda je izrečena nakon obnovljenog suđenja, kada je uvažena žalba Odbrane na prvostepenu presudu kojom je Mahmuljin osuđen na deset godina zatvora jer nije spriječio i kaznio zločine koje su počinili pripadnici Odreda “El-Mudžahidin”, jedinice iz sastava Trećeg korpusa, kojima je bio direktno nadređen.

Detektor je ranije pisao da je slučaj s Mahmuljinom još jedan primjera lošeg i neuvezanog sistema.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.