Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Branislav Zeljković i Slavko Bojić sa advokaticom Jadrankom Ivanović. Foto: BIRN BiH

Odbrana Bojića prethodno je dostavila Sudu nalaz ljekara u kojem se navodi da mu je naloženo strogo mirovanje u narednom periodu.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Dragan Uletilović rekao je da se u podnesku Odbrane navodi da Bojić trenutno nije sposoban za rad i da ne može prisustvovati suđenju iz medicinskih razloga.

Tužilaštvo je zbog toga tražilo da se izvrši vještačenje medicinske dokumentacije optuženog.

“Mi gubimo vrijeme i na ovaj način ne bismo mogli dugo da radimo”, kazala je tužiteljica Žana Bojić, što je Sud prihvatio te zatražio od Odbrane kompletnu dokumentaciju.

Uletilović je naveo da će dokumentaciju pregledati vještak medicinske struke, nakon čega će se odlučiti o daljem toku postupka.

Zajedno sa Zeljkovićem, Sanijem Crljićem, Draganom Dubravcem i Sašom Markovićem on se tereti za krivično djelo “zloupotreba službenog položaja i ovlaštenja” tokom trajanja pandemije virusa korona.

Tužilaštvo tereti Slavka Bojića, direktora firme “Promeding”, koja je, prema optužnici, sa firmom “Procontrol” iz Banjaluke vršila nabavku maski za potrebe Instituta za javno zdravstvo RS-a, čiji je direktor bio Zeljković. Optužen je i direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, direktor turističke agencije “Travel for fun” Saša Marković, te bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović