Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Senad Bužimkić (desno). Foto: BIRN BiH

Mladen Damjanović je kazao da su on i njegov otac Nikola bili u Novogradskoj brigadi. Naveo je da je otac bio na liniji prema Osmači i da su se posljednji put vidjeli 1. jula, a 4. jula linija je probijena od strane Petog korupusa.

“Ja sam bio u komandi i dobili smo naređenje da krećemo… Informacija je bila da je nestalo oko 60 pripadnika vojske”, prisjetio se Damjanović.

Dodao je da nije znao šta se dogodilo s ocem dok 5. decembra 1995. nije pozvan u “Građevinar” u Novom Gradu na prepoznavanje. Naveo je da je dovezeno oko 60 tijela, među kojima je prepoznao oca.

Kazao je da je njegov otac bio u donjem vešu i primijetio je rane od metaka na prsima.

Na pitanja Selme Kafedžić, braniteljice optuženog Senada Bužimkića, svjedok Damjanović je rekao da je po stanju tijela zaključio da je otac preminuo nedugo prije razmjene. Kazao je da je na tijelu bilo zemlje.

Svjedok je rekao da ne poznaje optužene. Na sugestiju branioca Damira Beglerovića da nije vidio 4. jula oca i da ne zna u čemu je bio, Damjanović je rekao da ga nije vidio tada, ali da nije na liniji bio u donjem vešu.

Za ubistva najmanje 25 zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) optuženi su Senad Bužimkić, Rizah Fajić, Almir Sefić, Ermin Kadić, Amir Patković, Irfo Velagić, Suad Nesimović i Nedžad Ćehić. Prema optužnici, oni su bili pripadnici voda Vojne policije 511. brigade Armije BiH.

Prije saslušanja svjedoka, predsjedavajuća Vijeća Željka Marenić kazala je da je predmet protiv Bužimkića i ostalih spojen s postupkom protiv Nedžada Ćehića, koji je naknadno optužen za učešće u istim zločinima.

Suđenje Bužimkiću i ostalima počelo je 15. maja, čitanjem optužnice i uvodnim riječima, a nakon toga pretres nije zakazivan zbog, kako je navela Marenić, objektivnih razloga.

Ćehić je naknadno izručen iz Austrije i optužen. Na ovom ročištu je pročitana optužnica koja ga, kao i ostale optužene, tereti za učešće u ubistvima pripadnika VRS-a, koji su zarobljeni u periodu od maja do jula 1995. godine u rejonu Kobiljnjaka, Osmače i Ćojluka. Kako se navodi, četvorica su ubijena odmah po zarobljavanju, a ostali odvedeni u pritvor 511. brigade u mjestu Pištaline.

U optužnici se navodi da su zarobljenici iz pritvora, koji se nalazio u jednoj kući u kojoj je bila i komanda Vojne policije, u tri navrata u ljeto 1995. izvođeni i ubijani.

Tužiteljica Zorica Đurđević je u uvodnoj riječi kazala da će u ovom predmetu svjedočiti očevici, nekadašnji pripadnici Armije BiH. Ona je navela da su zarobljenici vojnici bili iz različitih krajeva i da je njihov idenitet nesporan, mada nije moglo biti utvrđeno ko je ubijen na kojem mjestu.

“Svi koji su zarobljeni, ubijeni su”, kazala je Đurđević.

Odbrana Ćehića je kazala da u ovoj fazi neće iznositi uvodnu riječ.

Nastavak suđenja zakazan je za 2. oktobar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao