Utorak, 4 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Obilježavanje Dana nestalih Republike Srpske. Foto: BIRN BiH

Prema podacima Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, u Republici Srpskoj traga se za još 1.646 lica. U ovoj organizaciji navode da je posebno poražavajući podatak da je u protekloj godini identifikovano samo jedno nestalo lice srpske nacionalnosti.

Insistiraju na tome da nisu zadovoljni načinom na koji Institut za nestale Bosne i Hercegovine radi na pronalasku nestalih lica srpske nacionalnosti. Kao jedno od rješenja vide i vraćanje procesa traženja nestalih na entitetski nivo. Procesom traženja nestalih u BiH od 2008. godine upravlja državni Institut za nestala lica.

“Tražili smo od predstavnika vlasti u RS-u i od onih koji učestvuju u ovom procesu da nam pomognu da pokušamo riješiti bar tijela koja se nalaze u spomen-kosturnicama u Istočnom Sarajevu, Nevesinju i Banjaluci, gdje se nalazi oko 750 posmrtnih ostataka, da se pokušaju riješiti ta tijela, a jedna od mogućnosti jeste i vraćanje tog procesa na entitetski nivo, na put koji je nekada davao zavidne rezultate”, rekla je Isidora Graorac, predsjednica Republičke organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila RS-a.

Navela je i da porodice nestalih od Instituta ne dobijaju adekvatne informacije niti odgovore o razlozima malog broja identifikovanih lica.

“Kriju podatke o licima koja su identifikovana, čak i od porodica, sada je aktuelna i priča da je velik broj pogrešnih identifikacija, što je ogroman problem, pogotovo porodicama koje su mislile da su završile s tim prije 20-ak godina”, kazala je Graorac.

Dragana Đikić, zamjenica predsjednika Koordinacije udruženja porodica poginulih i nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije, navela je da se u regionu i dalje traga za oko 10.000 nestalih, a da su trećina od tog broja lica srpske nacionalnosti.

“Postoji velik broj registrovanih lokacija za koje se zna gdje su i gdje su pokopane srpske žrtve, a ne rješavaju se samo zato što su u pitanju srpske žrtve”, rekla je Đikić.

U Bosni i Hercegovini se i dalje traga za oko 7.500 nestalih lica, svih nacionalnosti.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Ministar Forto podržava projekat Južne interkonekcije, a ističe da nije ni protiv Istočne
Državni ministar Edin Forto kazao je pred parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije da podržava projekat Južne interkonekcije, ali da njegovo ministarstvo nije nadležno iako imaju sistematizirano radno mjesto u odsjeku za cjevovodni transport.
Potvrđena optužnica za zločine u Orašju
Kantonalni sud u Odžaku potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Posavskog kantona protiv 12 osoba za ratni zločin nad civilnim stanovništvom u prostorijama Osnovne škole u Donjoj Mahali, na području Orašja.
Radovan Karadžić prebačen u ambulantni dio zatvora
Četiri i po godine zatvora za planiranje terorističkog napada
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović